Przekroczysz terminy zbioru, zapomnij o odszkodowaniu za szkody łowieckie
Sejmik Województwa Małopolskiego podjął nową uchwałę, określającą terminy zbioru roślin uprawnych na terenie województwa. To ważne dla rolników, bo dotyczy potencjalnych odszkodowań. Takie terminy powinien sprawdzić każdy gospodarz w swoim regionie.
Rolnik, który doświadczył zniszczenia upraw w wyniku działalności dzikiej zwierzyny wie, że wystaranie się o odszkodowanie nie należy do najłatwiejszych.
Pojedyncze przypadki. Wiceminister o braku szacowania szkód łowieckich
Trzeba jednak pamiętać, ze Prawo łowieckie w ogóle wyklucza wypłacanie rekompensat za szkody łowieckie w niektórych przypadkach. Takie wykluczenie dotyczy m.in. "posiadaczy uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie, określonego przez sejmik województwa w drodze uchwały".
Jednocześnie trzeba dodać, że sejmiki zmieniają uchwały. Dlaczego? "Wprowadzony w ostatnich latach na rynek rolniczy nowy asortyment odmian roślin uprawnych oraz zmieniające się warunki klimatyczne mające wpływ na długość wegetacji spowodowały konieczność uaktualnienia terminów zbiorów" - czytamy w uzasadnieniu do podjętej w końcówce października Uchwały Nr LX/864/22 Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie określenia terminów zbioru gatunków roślin uprawnych na terenie województwa małopolskiego (podjętej w celu ustalenia obowiązku wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, jelenie, daniele, sarny i łosie).
Uchwała zastąpiła swoja poprzedniczkę z 2010 r. Jak zapewniają urzędnicy, była konsultowana z Małopolską Izbą Rolniczą, Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Węgrzcach.
W uchwale dokonano podziału Małopolski na dwa regiony klimatyczne, dla których oddzielnie określono terminy. I tak np. dla buraków cukrowych jest to taki sam (15 listopada), ale już dla buraków ćwikłowych określono dwie daty: 31 października dla regionu I i 30 września dla regionu II. Cały "harmonogram" jest tutaj.
Aktualne uchwały sejmików w innych regionach można znaleźć w serwisach internetowych urzędów marszałkowskich.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś