Prawa i obowiązki rolnika w jednym. Jurgiel stworzy nowatorski kodeks
- Mam w planie przygotowanie ustawy o gospodarstwie rolnym, kodeksu rolniczego, który określi rolę państwa w stosunku do gospodarstw rolnych - zapowiedział w czwartek Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Polityk pytany w programie poranek "Siódma-Dziewiąta" Rozgłośni Katolickich m.in. o to, czy jego zdaniem potrzebne jest opisanie w nowej Konstytucji kwestii związanych z obszarami wiejskimi i prawami rolników, co zasugerował prezydent Andrzej Duda.
Prezydent: konstytucja powinna uwzględniać potrzeby rolników
- Najważniejsza sprawa, która jest do rozstrzygnięcia w przyszłej Konstytucji, to jest sprawa zapisu obecnego artykułu 23, czyli "podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne". I tutaj kilku ekspertów stwierdza, że trzeba dokonać rozszerzonego zapisu, bo ten dzisiejszy to jest tylko przepis deklaratywny. Natomiast mam w planie, po wykonanych działaniach związanych z wstrzymaniem sprzedaży ziemi (...), wprowadzić nową ustawę - nie w Konstytucji - ustawę o gospodarstwie rolnym - poinformował Jurgiel.
Minister mówił, że to jest nowatorskie rozwiązanie. Dodał, że chce stworzyć "taki kodeks rolniczy", ustawę o gospodarstwie rolnym, która określi właśnie potrzeby związane z rolą państwa (...) w stosunku do gospodarstw rolnych, ale też obowiązków rolnika.
W środę prezydent Andrzej Duda występując na konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi", ocenił, że kwestii konstytucyjnych dotykających polskiego rolnictwa jest "całkiem sporo".
Jurgiel chwali się sukcesami: przez 2 lata otworzyliśmy 30 rynków
Wskazał w tym kontekście m.in. na problematykę ustroju rolnego oraz na fundament tego ustroju, jakim - jego zdaniem - jest pozycja rodzinnego gospodarstwa rolnego w Rzeczypospolitej oraz kwestie socjalne.
W ocenie prezydenta wyzwaniem jest też zapisanie w polskiej Konstytucji zrównoważonego rozwoju w taki sposób, by uwzględnić potrzeby rolników oraz ludzi żyjących na terenach wiejskich dotyczące m.in. dostępu do edukacji, transportu, dóbr kultury.
Jak podkreślił, celem powinno być zapewnienie, aby polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części było społeczeństwem wykształconym, społeczeństwem, które ma swoje podstawy kulturowe, (...) które jest społeczeństwem europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś