Ponad 20 ton jeżyn z Serbii zatrzymanych na granicy. "Zmiany chorobowe i larwy"
Kontrolerzy Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie uniemożliwili wprowadzenie na polski rynek prawie 21 ton jeżyn importowanych z Serbii. Owoce miały zmiany chorobowe i larwy - poinformowała inspekcja.
Inspektorat w Szczecinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu w Polsce ponad 20 ton jeżyn importowanych z Serbii. Miały one zmiany chorobowe i larwy szkodników – poinformowała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).
W komunikacie doprecyzowano, że zmiany chorobowe to „odbarwienia i zrogowacenia owoców”. Decyzję zakazującą wprowadzenia tej partii produktów na polskich rynek wydał inspektorat w Szczecinie.
Zakaz na pastę pomidorową i ziarno prosa z Ukrainy. Inspektorzy stwierdzili pleśń i żywe szkodniki
„Kontrola odbywała się w naszym województwie w oznaczonym miejscu uznanym przez urząd celny. Importerem owoców była firma z naszego regionu” – powiedziała PAP zastępca kierownika Wydziału Kontroli IJHARS w Szczecinie Ewa Górecka. Dodała, że nie może ujawnić szczegółów postępowania administracyjnego i okoliczności przeprowadzenia kontroli.
Decyzji inspektoratu nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W tej sytuacji importerowi łatwiej będzie dochodzić roszczeń, domagać się zwrotu pieniędzy za towar, kosztów transportu itd.
Górecka powiedziała, że kontrole graniczne to standardowa procedura w przypadku towarów sprowadzanych spoza UE. „Zgodnie z przepisami towar sprowadzony z krajów trzecich musi zostać zgłoszony do kontroli granicznej. Odbywają się one na granicach, czyli na przykład w porcie, ale też w innych miejscach, na przykład w siedzibach firm importujących produkty spożywcze” – powiedziała Górecka.
Inspektorat w Szczecinie w ubiegłym roku przeprowadził ok. 3300 kontroli granicznych, a także około 20 kontroli produktów ekologicznych. Najczęściej sprawdzano mrożonki, ryby i owoce morza.
1,5 mln zł kary od IJHARS dla importera zafałszowanych produktów z Ukrainy! Chodzi o rzepak techniczny i pszenicę paszową
Jeżyny to trudno dostępny towar na polskim rynku o tej porze roku. Owoce te są importowane z południa Europy - Portugalii i z Hiszpanii - zwykle na zamówienie sieci handlowych.
„Cena hurtowa jeżyn w Portugalii to teraz prawie 10 złotych za opakowanie, kupuje się je w punnetsach po 125 gramów, czyli wychodzi około 80 złotych za kilogram. (...) dziś jest to produkt trudno dostępny. W ubiegłym tygodniu można było ściągnąć pojedyncze palety” – powiedział PAP importer owoców działający w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim.
Wyjaśnił, że owoce sprowadzane z Bałkanów mogą być kilka razy tańsze, stąd zainteresowanie importerów m.in. serbskimi rynkiem.
W czwartek IJHARS poinformował również, że Inspektorat w Lublinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu partii 7665,96 kg „mrożonej jeżyny importowanej z Serbii z powodu obecności zepsutych owoców z pleśnią oraz larw”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś