Polskie jabłka ruszają na podbój Wietnamu
Od 10 października jabłka z Polski będą mogły być eksportowane do Wietnamu. To efekt podpisanego dziś w Warszawie przez służby fitosanitarne obu krajów porozumienia.
- Podpisane dokumenty to zakończenie procedury, która trwała wyjątkowo szybko, bo zaledwie 1 rok - powiedział podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusz Kłos.
Polskie jabłka pojadą do Azji? Chińscy inspektorzy rozpoczynają audyt
Podczas spotkania z dziennikarzami minister rolnictwa przyznał, że otwarcie wietnamskiego rynku to ważne wydarzenie. Zwłaszcza, że potencjał eksportowy szacuje się na 100 tys. ton jabłek rocznie. - Rosyjskie embargo trwa nadal, ale starania o nowe rynki zbytu czynione są krok po kroku - zaznaczył Marek Sawicki.
Ambasador Wietnamu w Polsce podkreślił, że jego kraj docenia jakość polskiej żywności i dlatego chce dalej rozwijać współpracę gospodarczą. Zwłaszcza, że Wietnam był jednym z nielicznych państw świata, który nie wstrzymał importu polskiej wieprzowiny.
- Bardzo się cieszę, że dziś zostały podpisane dokumenty, które otwierają dalszą drogę naszej współpracy. Mam nadzieję, że polskie jabłka szybko znajdą się na rynku - zaznaczył ambasador Pham Kiên Thêt.
Warto podkreślić, że nasz kraj jest obok Francji jedynym członkiem Unii Europejskiej, który może eksportować jabłka na rynek wietnamski. - To spore wyróżnienie i powód do radości dla naszych producentów - zaznaczył Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
[WIDEO] Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału na temat eksportu jabłek
Resort rolnictwa informuje, że w toku prac nad programem promocji gospodarczej branży rolno-spożywczej Wietnam został wskazany jako jeden z 13 priorytetowych rynków.
Chociaż obecnie Polska odnotowuje ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Wietnamem, to sytuacja może się szybko zmienić.
W okresie styczeń-lipiec 2015 r. odnotowano sprzedaż na poziomie 57,8 mln euro, co oznacza ponad 51-procentowy wzrost wartości eksportu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.