Płoną kolejne hektary lasów. Tak źle nie było od dawna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ilona Pecka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-04-2020,13:20 Aktualizacja: 18-04-2020,12:04
A A A

95 razy paliło się już w tym roku w lasach podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Pożary wybuchły w 16 z 23 nadleśnictw. Według leśników najczęstszą przyczyną były podpalenia.

Najwięcej pożarów było w nadleśnictwach w woj. świętokrzyskim: Starachowice - 27, Kielce - 15 i Barycz - 13. Po 6 pożarów odnotowano w nadleśnictwach Kozienice i Włoszczowa, po 5 w nadleśnictwach Radom, Ruda Maleniecka i Skarżysko.

Marydół, Ostrzeszów, pożar na polu, Radosław Gatkowski

Pożar na polu. Z ciągnika została kupa złomu

Właściwie tylko metalowa konstrukcja została z ciągnika rolniczego, który stanął w płomieniach na polu w miejscowości Marydół pod Ostrzeszowem (woj. wielkopolskie). Gdy wezwani do pożaru ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej...

Jeszcze tylko w 7 z 23 nadleśnictw nie doszło w tym roku do pożaru - poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka. Dodała, że najczęstszą przyczyną były podpalenia.

Aby zapobiec pożarom, a także w celu wykrycia sprawców podpaleń, leśnicy prowadzą wspólne działania z policją, które coraz częściej przynoszą efekty.

Jako przykład rzeczniczka wskazuje Starachowice, gdzie w marcu na terenie tamtejszego nadleśnictwa paliło się 25 razy, a w kwietniu 2. Policjantom z miejscowej komendy udało się zatrzymać jednego z podpalaczy. O dokonanie kilku podpaleń jest podejrzewany 39-letni mieszkaniec Starachowic. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem rzeczniczki o tej porze roku o pożar w lesie nie jest trudno. - We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Radomiu jest trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Najgorszy okres dopiero nadchodzi - zauważyła Nowicka.

pożar, podpalenie, świętokrzyskie

Spłonęło 30 hektarów. Koronawirus nie powstrzymuje podpalaczy

Groźny pożar w pobliżu Nawarzyc w województwie świętokrzyskim, gdzie spłonęło niemal 30 ha cennych łąk i torfowisk, objętych Naturą 2000 "Dolina Mierzawy". Leśnicy mówią, że to podpalenie. Pożar rozpoczął się we wtorek, 7...

W całym 2019 roku leśnicy ugasili na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu 318 pożarów o łącznej powierzchni 103,22 ha, w tym roku od połowy marca było ich już 95 o łącznej powierzchni 33,22 ha. - Została jeszcze jednak połowa kwietnia i maj - najbardziej "palne miesiące roku" - podkreśliła rzeczniczka.

Według niej pod względem pożarów tegoroczny marzec był gorszy niż rok temu. Pożarów lasu w marcu 2019 roku było 21 o łącznej powierzchni 13,09 ha, podczas, gdy w tym roku było to odpowiednio 40 o pow. 10,57 ha.

Bilans tegorocznego kwietnia to już 55 pożarów o łącznej powierzchni 22,65 ha. Tymczasem rok temu była to rekordowa liczba 150 i łączna powierzchnia 45,79 ha.

Zdaniem Nowickiej prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń: do końca kwietnia nie ma zapowiedzi dużych opadów. - Leśnicy ostrzegają i proszą o ostrożne obchodzenie się z ogniem oraz czujność, jeśli chodzi o zachowania ludzi wskazujące na chęć wypalania traw czy podpalenia - powiedziała rzeczniczka.

WIDEO Ogień zniszczył prawie 30 ha łąk i torfowisk oraz ok. 3 ha prywatnych lasów | źródło: Okiem Drona

pożar trawy, Łękawica, powiat wadowicki, wypalanie traw i nieużytków

Gasił pożar trawy. Ma poparzenia drugiego stopnia

Nieopodal jednego z budynków inwentarskich na terenie miejscowości Łękawica (pow. wadowicki, woj. małopolskie) doszło do pożaru suchej trawy. Ranny został gospodarz. Po otrzymanym wezwaniu do akcji gaśniczej natychmiast zostały zadysponowane...
Nowicka przestrzegła, że pożar w połączeniu z silnym wiatrem to bardzo duże zagrożenie szybkiego rozprzestrzenienia się na ogromną przestrzeń, ale też zagrożenie dla ludzi i mienia.

Na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu doszło w tym roku do 95 pożarów o łącznej powierzchni 33,22 ha. Leśnicy w swoich statystykach odnotowali też 6 pożarów lasów prywatnych i nieużytków o powierzchni 81,55 ha. W gaszeniu tych pożarów ze względu na zagrożenie dla lasów państwowych wzięły udział i często znacząco przyczyniły się do ich ugaszenia samoloty zadysponowane przez RDLP w Radomiu.

Przeciętna powierzchnia pożaru jest niewielka i wynosi obecnie 0,35 ha, rok temu średnia ta wynosiła za cały sezon 0,32 ha. - Pożary udaje się utrzymać w ryzach dzięki sprawnemu systemowi ochrony przeciwpożarowej lasów - podkreśliła Nowicka. Dodała, że walka z pożarami kosztuje corocznie nadleśnictwa RDLP w Radomiu łącznie 6,5 mln zł.

Poleć
Udostępnij