PIM: badania jakości miodu pozwolą na wykrycie fałszerstw
Stowarzyszenie Polska Izba Miodu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne podpisały list intencyjny o współpracy m.in. w zakresie badania jakości miodu - podała izba. Takie badania mają wykryć fałszerstwa i potwierdzić autentyczność produktu. Ma powstać także norma branżowa.
Współpraca Polskiej Izby Miodu (PIM) i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego (KPCNT) prowadzić ma do stworzenia normy branżowej, korzyści z której odniosą przede wszystkim konsumenci. Planowane jest utworzenie innowacyjnego klastra EnFoodLife oraz najnowocześniejszego laboratorium do badania miodu w Polsce, mogącego konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie.
ARiMR: nabór dla pszczelarzy potrwa nieco dłużej
Podpisany list intencyjny stanowić będzie podstawę do dalszych działań oraz procedowania szczegółowych umów dotyczących współpracy między stronami - podkreślono.
Izba zauważyła, że Polska jest wiceliderem handlu miodem w Unii Europejskiej (po Niemczech), więc taki ośrodek znacząco wzmocni naszego kraju pozycję na rynku. Dzięki zaawansowanej metodzie pozwalającej precyzyjnie wykrywać i dokonywać dokładnych pomiarów związków chemicznych w próbkach, będzie można dokładnie sprawdzić autentyczność miodu, wykryć ewentualne zafałszowania i zanieczyszczenia oraz eliminować partie o niższej jakości.
Dodatkowo zastosowanie technologii (H-NMR) pozwoli na dokładną analizę zawartości i pochodzenia cukrów, co jeszcze bardziej zwiększy wiarygodność badań. Będą też prowadzone badania dotyczące wykrywania pestycydów w miodzie, co zapewni bezpieczeństwo i najwyższą jakość produktu.
Regres w europejskim pszczelarstwie? Problemy m.in. z fałszowaniem miodu
"Chcemy wspólnie rozwijać badania dotyczące jakości miodu i wspierać producentów w dostosowywaniu się do obowiązujących standardów. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do większej konkurencyjności polskiej branży przetwórców miodu" - podkreślił prezes KPCNT prof. Bogusław Buszewski.
Na podstawie tych badań, na wzór innych krajów, opracowana zostanie "norma branżowa", która wprowadzi najnowsze standardy jakości miodu. Izba zapewnia, że będzie dążyć do tego, aby norma, mimo że nieobligatoryjna, była przestrzegana w ramach dobrych praktyk przez każdego sprzedawcę miodu. Dzięki temu to konsument sam zdecyduje, jaki produkt wybiera, mając pewność co do jego autentyczności i wartości.
"Cieszymy się ze współpracy z KPCNT. To szansa na rozwój rynku miodu w Polsce oraz na wzrost zainteresowania produktami pszczelarskimi, zarówno w kraju, jak i za granicą" - zaznaczył sekretarz generalny Polskiej Izby Miodu Przemysław Rujna. Jego zdaniem, wypracowanie normy branżowej pomoże ukrócić wszelkie spekulacje na temat badań miodu i zarzutów o jego fałszowanie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś