PepsiCo z nową fabryką w Polsce. Szansa dla kolejnych rolników?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2021,9:10 Aktualizacja: 30-08-2021,9:16
A A A

Wzrost zamówień ziemniaków, nawiązanie współpracy z rolnikami uprawiającymi kukurydzę i przekazywanie gospodarzom nawozu z obierek zapowiedziano w związku z powstawaniem fabryki koncernu PepsiCo koło Środy Śląskiej (woj. dolnośląskie).

O potencjalnej, gigantycznej inwestycji w zakład produkcji chipsów ziemniaczanych i kukurydzianych pisaliśmy przed blisko dwoma miesiącami. Teraz zaczyna nabierać realnych kształtów. Przedsięwzięcie o wartości ponad 1 mld zł - piąty obiekt produkcyjny koncernu zlokalizowany w naszym kraju - realizowane będzie etapami do 2025 roku.

fabryka chipsów, Budimex, Frito Lay, Środa Śląska, uprawa ziemniaków

Powstanie wielka fabryka chipsów? Uprawa ziemniaków może się opłacić

Pod Środą Śląską (woj. dolnośląskie) spółka Budimex na zlecenie Frito Lay Sp. z o.o., czyli wielkiego producenta chipsów i innych przekąsek ma wybudować nową fabrykę. Może to być szansa dla rolników na pozyskanie dużego...

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli m.in. przedstawiciele polskiego rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki, a także konsul generalny USA oraz władze regionalne i lokalne.

Nowa fabryka będzie dostarczać przekąski na rynek polski i eksport do ponad 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Czech, Słowacji czy Węgier. Obiekt o powierzchni zbliżonej do siedmiu boisk do piłki nożnej zostanie wybudowany na 30-hektarowej działce położonej w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudnienie ma znaleźć tam ponad 450 osób.

- W Polsce inwestujemy i działamy już od 30 lat. Centralne położenie sprzyja rozwojowi naszej produkcji żywności w Europie Środkowej i Wschodniej. Jednak rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony - zależy nam na tym, aby zakłady były najbardziej ekologicznymi obiektami nie tylko w Europie, ale na świecie - powiedział Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.

Obok wielu przewidzianych, prośrodowiskowych rozwiązań w nowej fabryce, warto zwrócić uwagę, że obierki ziemniaczane powstałe podczas produkcji również odgrywać będą znaczącą rolę.

cyjazofamid, zaraza ziemniaka, zatwierdzenie cyjazofamidu, mączniak rzekomy,

Dobra wiadomość dla producentów ziemniaka

Rozporządzeniem wykonawczym 2021/843 z 26 maja Komisja Europejska odnowiła zatwierdzenie cyjazofamidu, substancji czynnej służącej m.in. do zwalczania zarazy ziemniaka.    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) we wnioskach...

Jak zapewnia koncern, będą poddawane dalszemu przetworzeniu w generatorze biomasy, dzięki czemu przyczynią się do wytworzenia dodatkowej energii dla zakładu, a następnie zostaną przetworzone na niskowęglowy nawóz, który będzie udostępniany rolnikom na potrzeby ich produkcji.

"Produkty rolne na potrzeby produkcji przekąsek w nowym zakładzie dostarczane będą przez rolników ściśle współpracujących z PepsiCo w ramach tzw. Programu Agrarnego. Program został zainicjowany 28 lat temu, a obecnie PepsiCo współpracuje bezpośrednio z 80 gospodarstwami z całej Polski, corocznie pozyskując od nich ponad 230 tys. ton ziemniaków uprawianych wyłącznie w sposób zrównoważony. Szacuje się, że w związku z uruchomieniem nowego zakładu ilość ta wzrośnie o ok. 60 tys. ton rocznie do roku 2023" - zapewnia koncern w komunikacie.

Dodatkowo firma nawiąże współpracę z producentami kukurydzy, kontraktując na potrzeby produkcji nachosów nawet 30 tys. ton tego surowca do 2027 roku.

"Wraz z rozpoczęciem budowy nowego zakładu przekąskowego PepsiCo w sposób istotny poszerzy zasięg Programu Agrarnego w Polsce, zwiększając łączny areał produkcji rolnej do 7500 ha, a liczbę współpracujących gospodarstw do ponad 100" - zaznacza firma.
 

Poleć
Udostępnij