Owoce, warzywa i mleko trafią do najmłodszych w całym kraju
W roku szkolnym 2018/2019 na "Program dla szkół" zostanie przeznaczonych 234,11 mln zł. Z programu skorzysta prawie 2 miliony uczniów z całej Polski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czuwa nad jego realizacją.
"Program dla szkół" to unijne przedsięwzięcie polegające na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. Polska jest jednym z największych beneficjentów tego programu.
Pod względem przyznanego budżetu ze środków UE Polska plasuje się na 4. miejscu za Niemcami, Francją i Włochami - informuje KOWR.
Dzieci muszą jeść więcej owoców i warzyw
W tym roku szkolnym dzieciom, podobnie jak w latach poprzednich, udostępniane będą nieodpłatnie świeże owoce i warzywa: jabłka, gruszki, truskawki, śliwki, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, pomidorki oraz kalarepa, a także mleko i produkty mleczne: mleko, jogurt naturalny, kefir oraz serek twarogowy.
Uczniowie będą również uczestniczyli w działaniach edukacyjnych realizowanych przez szkoły na temat zdrowego odżywiania oraz pochodzenia i uprawy produktów, które otrzymują do spożycia.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udostępnia szkołom pakiety materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, rodziców i dzieci, a na stronie internetowej KOWR i "Programu dla szkół" są dostępne filmy edukacyjne, broszury i materiały edukacyjne dla uczestników programu.
Miliony dzieci dostaną owoce, warzywa i mleko
Program dla szkół przeznaczony jest dla uczniów klas I-V szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych. W programie weźmie udział ok. 2 mln dzieci.
Uczniowie otrzymają porcje w dwóch okresach obejmujących po 12 wybranych tygodni w każdym semestrze danego roku szkolnego. W każdym z tygodni, każdemu dziecku należy udostępnić, co najmniej 3 porcje produktu owocowo-warzywnego i co najmniej 3 porcje produktu mlecznego. Dostawy owoców, warzyw i produktów mlecznych mogą rozpocząć się już od 17 września 2018 r.
Celem "Programu dla szkół" jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie, a także upowszechnianie wiedzy o zdrowej zbilansowanej diecie oraz pochodzeniu dostarczanych produktów i ich powiązaniu z rolnictwem.