Ograniczenie handlu w niedzielę może obniżyć obroty sklepów
Zdaniem 42 proc. przedsiębiorców ograniczenie handlu w niedziele przyczyni się do obniżenia obrotów sklepów - wynika z ankiety Polskiej Izby Handlu przeprowadzonej wśród właścicieli sklepów spożywczych.
Na szczególne podkreślenie - zdaniem PIH - zasługuje fakt, że 56 proc. przedsiębiorców odpowiedziało, że ograniczenie handlu w niedziele spowoduje odpływ konsumentów do dyskontów lub do punktów które pozostaną czynne w niedziele.
Rząd za dalszymi pracami nad projektem zakazu handlu w niedzielę
Ponadto 57 proc. przedsiębiorców zwróciło uwagę na negatywne konsekwencje zamknięcia hurtowni w niedziele i poniedziałek rano.
Jak wynika z badania, 42 proc. właścicieli sklepów ocenia, że ograniczenie handlu w niedzielę przyczyni się do obniżenia obrotów sklepów, a zaledwie 18 proc. oczekuje wzrostu obrotów dzięki ograniczeniu handlu w niedziele.
"Najbardziej podzielone stanowiska prezentują handlowcy w sprawie różnych wizji funkcjonowania sklepów w niedzielę" - czytamy w raporcie. Za pełnym zamknięciem sklepów jest 29 proc. właścicieli, jednak tylko 6 proc. jest za uchwaleniem zaproponowanego projektu ustawy bez zmian.
Za zachowaniem obecnego stanu prawnego opowiedziało się 34 proc. handlowców, natomiast wyłączenie z zakazu przedsiębiorców prowadzących sklepy samodzielnie poparło 31 proc. z nich.
Przedsiębiorcy odpowiadający na pytania PIH nie przyjęli pozytywnie obecnie zaproponowanego projektu ograniczenia handlu w niedzielę. "Widzą negatywne skutki tej regulacji dla swoich biznesów" - czytamy. Aż 65 proc. drobnych przedsiębiorców prowadzących małe sklepy spożywcze jest za zachowaniem możliwości handlu w niedzielę.
W ankiecie Polskiej Izby Handlu wzięło udział 5700 właścicieli sklepów spożywczych zarówno zrzeszonych w sieciach franczyzowych lub partnerskich jak i niezrzeszonych w żadnej sieci. PIH jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego. Zrzesza ok. 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych.