Oddłużanie gospodarstw nie działa
Według stanu na połowę sierpnia nikt de facto nie skorzystał z pomocy określonej w przyjętej w ubiegłym roku ustawie o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.
Przede wszystkim - jak niedawno pisaliśmy - trzy formy wsparcia przewidziane tymi przepisami, czyli dopłaty do oprocentowania bankowych kredytów na restrukturyzację zadłużenia, pożyczki na spłatę zadłużenia oraz gwarancje spłaty kredytów na restrukturyzację zadłużenia w ogóle nie funkcjonują.
Czy ustawa o oddłużaniu gospodarstw rolnych działa?
Ich uruchomienie wymaga notyfikacji (stwierdzenia zgodności pomocy ze wspólnym rynkiem) ze strony Komisji Europejskiej, co niemiłosiernie się przedłuża.
Jak poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa w odpowiedzi na jedno z zapytań poselskich, aktualnie prowadzone są wyjaśnienia z KE dotyczące warunków udzielania wsparcia.
Kiepsko w liczbach wygląda również działająca już forma pomocy - przejmowanie prawa własności ziemi na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zamian za spłatę długów gospodarstw.
Według stanu na 16 sierpnia wpłynęły 54 wnioski o przejęcie takich zobowiązań gospodarstw na łączną kwotę 167,73 mln zł. Ale - co musi dawać do myślenia - aż 35 wniosków nie spełniało wymogów formalnych, a 4 zostały rozpatrzone negatywnie. Pozostałe 15 jest w trakcie procedowania.
"Do 16 sierpnia 2019 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie dokonał przejęcia długu od żadnego podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne, powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej" - wskazał minister Ardanowski.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś