NSZZ RI "Solidarność" składa ministrowi propozycje
Grzegorz Puda, minister rolnictwa kontynuuje rozmowy z przedstawicielami rolników. Ostatnio spotkał się z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
Podczas spotkania poruszono wiele tematów, które interesują gospodarzy. Omawiano sytuację w rolnictwie w czasie pandemii Covid 19, w tym konsekwencje dla sprzedających produkty do sektora HoReCa.
Puda: wielu rolników uległo histerii wywołanej wokół "piątki"
Szef resortu przedstawił także plan działań na najbliższą przyszłość. Przybliżył główne założenia ustawy o rodzinnych gospodarstwach, które są podstawą ustroju rolnego w Polsce.
Przedstawiciele strony związkowej szczególnie zainteresowani byli rozwiązaniami, które dotyczyć będą likwidacji konieczności zdawania gospodarstwa w razie przejścia rolnika na emeryturę.
Omawiano kierunki działań osłonowych, kwestie związane z możliwościami oddłużenia właścicieli gospodarstw, wsparcia tych rodzinnych, ubezpieczeń rolniczych oraz wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Poruszono ponadto temat lokalizacji ferm przemysłowego tuczu zwierząt i wynikających z tego konsekwencji dla rolników oraz mieszkańców wsi sąsiadujących z takimi obiektami.
Podczas spotkania z ministrem NSZZ RI "Solidarność" zaproponował m.in.:
- wydłużenie okresu wstrzymania sprzedaży ziemi z 5 do 10 lat
- pozostawienie na dotychczasowym poziomie 2 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania
- możliwość odroczenia spłaty kredytów na zakup ziemi i wydłużenie okresu spłaty do 25 lat
- możliwość odkupu przez KOWR na wniosek gospodarza nieruchomości rolnej będącej przedmiotem kredytu na zakup ziemi z możliwością jej dzierżawienia przez gospodarza
-
likwidację konieczności przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą
Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś