Nowak: są planowane działania, które będą zachęcać młodych ludzi do rolnictwa
W czwartek prezydencka Rada ds. Młodzieży dyskutowała nad metodami przeciwdziałania wykluczeniu młodych osób z obszarów wiejskich. Głównymi tematami były systemy wsparcia młodych rolników i działania oświatowe - przekazał wiceminister rolnictwa Adam Nowak.
Wiceminister Nowak przypomniał, że resort rolnictwa prowadzi 63 szkoły średnie, które dają młodym ludziom dobre przygotowanie. Nawiązując do poruszonego w trakcie obrad zachęcania młodych ludzi z obszarów wiejskich do kontynuacji nauki na studiach, podkreślił, że potrzebne są do tego odpowiednie mechanizmy wsparcia. Zaznaczył, że studia, zwłaszcza dzienne, są dużym wyzwaniem dla młodzieży z obszarów wiejskich i ich rodzin.
Wymiana pokoleniowa w gospodarstwach kuleje. 30 proc. unijnych rolników jest w wieku emerytalnym
"Aspekt drugi, który poruszaliśmy, to dostępne możliwości wsparcia dla młodych rolników, dla przedsiębiorców, dla osób, które wiążą swoją przyszłość z obszarami wiejskimi" - powiedział.
Wiceminister zapewnił, że w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej planowane są działania, które będą zachęcać młodych ludzi do prowadzenia działalności rolniczej - szczególnie obecnie, gdy sytuacja rynkowa w tym obszarze jest trudna. Chodzi głównie o premiowanie oraz wsparcie na wyższych poziomach młodych, którzy planują prowadzenie gospodarstw rolnych - wyjaśnił.
Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Młodzieży Łukasz Rzepecki powiedział, że podczas posiedzenia pojawiły się również pomysły dotyczące kwestii edukacji klimatycznej w szkołach na obszarach wiejskich.
"Przed nami wiele wyzwań, ale myślę, że mamy zarysowany plan współpracy na najbliższe miesiące i jeżeli część tych rzeczy, o których dzisiaj rozmawialiśmy, uda się wdrożyć w życie, to młodzi z terenów obszarów wiejskich poczują ulgę i zmiany na plus" - dodał Rzepecki.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś