Nowak: doradcy to nie służący. W wielu przypadkach zostali oni sprowadzeni do roli wypełniaczy wniosków
– Ważna jest wiedza i jej przekazywanie, to najistotniejsze zadanie doradztwa – podkreślił minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas spotkania z dyrektorami jednostek doradztwa rolniczego.
Minister zwracał uwagę na korzyści z podejmowania ścisłej współpracy ze szkołami rolniczymi, samorządami i urzędami wojewódzkimi.
Minister Siekierski przekonuje: zmiany w Zielonym Ładzie odpowiadają oczekiwaniom rolników
– Mamy 12 instytutów naukowych i tutaj także widzę wiele możliwości wzajemnie korzystnej współpracy – dodał Siekierski, cytowany w komunikacie ministerstwa.
Jednocześnie zapewnił, że będzie prosił rektorów uczelni rolniczych o zapraszanie przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego na tematyczne seminaria i konferencje naukowe.
Szef resortu rolnictwa mówił również o zacieśnieniu współpracy z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Według niego, kolejnym, naturalnym kierunkiem współpracy, jest zacieśnianie więzi z izbami rolniczymi.
– Jak najbardziej ścisła współpraca powinna być realizowana z rolnikami. Najlepiej w ich gospodarstwach – przekonywał minister Siekierski, zwracając jednocześnie uwagę na coraz większe znaczenie procesów cyfryzacji w rolnictwie i konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji przez doradców.
Wskazał również na konieczność posiadania przez wszystkie ośrodki doradztwa rolniczego gruntów i prowadzenia poletek doświadczalnych.
Minister rolnictwa: życzę dialogu w łańcuchu producent – przetwórca – handlowiec. Marżami trzeba się dzielić
– Doradca to nie służący, a w związku z deficytem doradców w wielu przypadkach zostali oni sprowadzeni do roli wypełniaczy wniosków – stwierdził natomiast również obecny na spotkaniu wiceminister rolnictwa Adam Nowak.
W jego ocenie - w zmieniających się warunkach - powinno nastąpić poszerzenie zakresu działań doradców. – Powinni to być m.in. pracownicy zajmujący się kwestią wymiany pokoleniowej na wsi – zaznaczył Nowak.
Ponadto podkreślił znaczenie współpracy z uczniami kończącymi szkoły rolnicze.
– Młody człowiek, który kończy szkołę rolniczą, powinien mieć gotowy wniosek w ramach „młodego rolnika” – przekonywał wiceminister.
Za ważne wyzwanie uznał m.in. zagadnienia dotyczące produkcji energii w gospodarstwie rolnym, zwłaszcza takim, które posiada zwierzęta wy wymiarze ponad 200 DJP.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś