NIK prześwietli administrację rolną
Wkrótce będą znane wyniki kontroli dotyczące systemu informatycznego ARiMR do obsługi płatności bezpośrednich. Jeszcze w tym roku Najwyższa Izba Kontroli weźmie też pod lupę zreformowaną administrację rolną.
Podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa posłowie zgłaszali propozycje tematów kontroli do planu pracy NIK na 2019 r. Jedna z nich dotyczyła m.in. systemu informatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, służącego do przyjmowania i rozpatrywania wniosków o płatności bezpośrednie.
Kadrowa czystka Obajtka sporo kosztuje. Zwolnieni z ARiMR wygrywają w sądach
Jak się jednak okazało, kontrola pod tytułem "Zapewnienie systemu informatycznego do obsługi płatności bezpośrednich" została niedawno zrealizowana. - Kończymy opracowywanie wyników - poinformował Waldemar Wojnicz, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi NIK.
Dodał też, że przygotowano projekt programu kontroli w tym roku obrotu nieruchomościami rolnymi - państwowymi i prywatnymi - o co też wnioskowali parlamentarzyści.
Poseł Zbigniew Ajchler (PO) wniósł również o sprawdzenie, jak realizacja założeń ustawy powołującej do życia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (w miejsce Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego) wpłynęła na wykonanie przypisanych mu zadań, jak przebiegała wymiana pracowników i dyrekcji. Poparła go Paulina Hennig-Kloska (N).
- Mamy już interpelację poselską złożoną przez mojego kolegę, która mówi o olbrzymiej liczbie odszkodowań, będących efektem postępowań sądowych, zapoczątkowanych i wygrywanych przez pracowników. Kontrola powinna być prowadzona pod tym kątem, na ile reforma przyczyniła się do olbrzymich strat finansowych Skarbu Państwa, bo nieefektywnie przeprowadzono zmiany kadrowe, źle dobierając kadrę i niesłusznie zwalniając pracowników - przekonywała posłanka.
Państwowe grunty rolne potaniały. KOWR podał swoje dane
Dyrektor Wojnicz wskazał, że KOWR zostanie "wzięty pod lupę" w ramach kontroli, której temat zgłosili w ubiegłym roku posłowie. Chodzi o kontrolę pt. "Sprawność funkcjonowania zreformowanej administracji rolnej", która odbędzie się w drugim półroczu 2018 r.
- Kontrola będzie przeprowadzana w podmiotach KOWR, ale również w ARiMR, która przejęła część zadań po zlikwidowanej Agencji Rynku Rolnego. Temat kontroli, a już trwają prace
planistyczne nad jej programem, będzie na pewno dotknięty również w aspekcie takich szczegółów, jak odszkodowania, o których pani poseł mówiła. To też jest bardzo ważny element redukcji czy zmian kadrowych - wskazywał przedstawiciel NIK.
Jeśli chodzi o przyszłoroczne kontrole, to posłowie mocno nalegali przede wszystkim, by NIK pochyliła się nad rozprzestrzenianiem się ASF i programem bioasekuracji oraz m.in.: wydatkowaniem pieniędzy przez izby rolnicze, standardami sprawowania opieki nad zwierzętami przez organizacje społeczne, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, finansami i zatrudnieniem w spółce ELEWARR czy efektywnością wydawania środków na ubezpieczenia rolne.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś