Najwyższa Izba Kontroli uznała, że LGR nie miały wpływu na rozliczenie zobowiązań zawartych we wnioskach.
Grupy Rybackie, wbrew przyjętym w lokalnych strategiach zobowiązaniom, nie przeprowadzały oceny własnej działalności m.in. w zakresie: funkcjonowania organów grup, efektywności stosowanych procedur, przepływu informacji, sprawności podejmowania decyzji, wydatkowania środków na wdrażanie strategii. Nieprawidłowości w tym zakresie NIK stwierdziła w 4 spośród 9 skontrolowanych grup.
Bezrobocie wciąż bardzo wysokie
NIK wskazała, że w przepisach dotyczących realizacji osi priorytetowej 4 nie zawarto obowiązku zamieszczania w umowach o dofinansowanie zobowiązań wysoko punktowanych, które deklarowane były we wnioskach m.in. w zakresie: poprawy konkurencyjności i atrakcyjności obszaru oraz innowacyjności.
Umożliwiało to, z jednej strony, ujmowanie w składanych do LGR wnioskach dowolnych deklaracji, natomiast z drugiej strony pozbawiało samorządy możliwości podejmowania skutecznych działań w przypadku ich niezrealizowania.
Jednym z istotnych problemów społecznych i gospodarczych na obszarach zależnych od rybactwa jest nadal bardzo wysokie bezrobocie, związane z zanikiem sektora rybackiego.
W PO RYBY 2007-2013 jednym z czterech wskaźników mierzących stopień wykonania założeń osi priorytetowej 4 było "utworzenie nowych lub utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy". Na koniec 2013 r. wykonanie tego wskaźnika miało wynieść 2.500, a osiągnięto poziom 1.880 takich miejsc.
Według NIK, samorządy województw nieterminowo weryfikowały wnioski o dotacje i płatność. Dotyczyło to prawie połowy wniosków o dofinansowanie i ponad połowy wniosków o płatność. Przyczyną opóźnień był m.in. wpływ w krótkim czasie dużej ilości wniosków oraz niewłaściwy sposób organizacji postępowania związanego z ich rozpatrywaniem.
W większości samorządy województw prawidłowo sprawowały nadzór i kontrolę nad realizacją projektów - stwierdziła NIK.
Minister musi interweniować
W PO Ryby 2007-2013 przyjęto, że na obszarach zależnych od rybactwa ustanowionych zostanie 30 Lokalnych Grup Rybackich. Minister rolnictwa - po przeprowadzeniu dwóch konkursów - wybrał 48. Konsekwencją tego było m.in. zmniejszenie środków przeznaczonych dla poszczególnych grup oraz ich rozproszenie, co mogło ograniczyć realizację głównych celów osi 4.