Nagrody wręczone. Znamy laureatów konkursu Rolnik Roku 2021
Podczas gali towarzyszącej Międzynarodowym Targom Potato Poland 2021 uroczyście wręczono nagrody w krajowym etapie konkursu Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2021. Nagrody wędrują do gospodarzy z Wielkopolski, województwa zachodniopomorskiego i Małopolski.
Kapituła, w skład której wchodzili nie tylko eksperci z Fundacji WWF Polska, lecz także ministerstw rolnictwa, infrastruktury, klimatu i środowiska, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu czy Polskiego Klubu Ekologicznego/Koalicji Żywa Ziemia, wyłoniła troje laureatów.
Finowie zwyciężyli w konkursie Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego
Zwycięzcą krajowego etapu konkursu został Patryk Kokociński prowadzący gospodarstwo konwencjonalne w woj. wielkopolskim - informuje WWF Polska. Gospodarz wdrożył szereg przyjaznych dla ekosystemu morskiego praktyk - m.in. utrzymanie całorocznej okrywy roślinnej, stosowanie płodozmianu, użycie międzyplonów z udziałem roślin bobowatych, niekoszenie poboczy, pozostawienie miedz śródpolnych czy nawożenie na podstawie analizy gleby.
Jury doceniło również starania laureata w obszarze zrównoważonego gospodarowania wodami, co pozwala mu na retencję wody i zredukowanie następstwa dłuższych okresów bezdeszczowych. Do tego rolnik wraz z rodziną tworzy strefy buforowe wzdłuż cieków poprzez pozostawienie wzdłuż rowów pasów dzikiej roślinności oraz odtwarza zadrzewienia śródpolne (od 2018 r. posadzonych zostało ponad 600 drzew i krzewów).
Zdobywca I miejsca otrzymał nagrodę w 1000 euro. Zawalczy też o główną wygraną w drugim etapie, czyli całego regionu bałtyckiego (nagroda ma wynosić będzie 10 000 euro).
Rolnicy zeszli z dróg, ale zapowiadają kolejne "mocne" protesty
Na podium znalazły się jeszcze gospodarstwa stosujące dobre praktyki rolnicze. II miejsce zajęła Spółka Rolnicza Juchowo sp. z o. o. z woj. zachodniopomorskiego, która prowadzi gospodarstwo zgodnie z zasadami rolnictwa biodynamicznego (liczba zwierząt jest dostosowana do możliwości produkcji paszy na miejscu). Juchowo jest bardzo otwarte na innowacje, od lat bierze udział w badaniach naukowych dotyczących hodowli bydła, żyzności gleby i działań na rzecz utrzymania i ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym.
Z kolei III miejsce zajął Marcin Wójcik z woj. małopolskiego, który stosuje i upowszechnia w ekologicznym gospodarstwie innowacyjne metody rolnicze - agroleśnictwo, holistyczny wypas rotacyjny, zastosowanie biowęgla oraz otwartość na współpracę z jednostkami naukowymi, doradcami rolniczymi i rolnikami.
Nagrody dla zdobywców II i III miejsca etapu krajowego wynosiły odpowiednio 500 i 300 euro.
Konkurs Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego jest organizowany od 2009 roku. Jego celem jest wyróżnienie gospodarstw rolniczych wspierających i propagujących zrównoważone rolnictwo. Nagrody przyznawane za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych do wód.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl
źródło: WWF Polska