Muzeum w Tychach prosi o archiwalne zdjęcia z prac rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2015,16:05 Aktualizacja: 04-07-2015,16:07
A A A
Archiwalnych zdjęć m.in. z sianokosów, żniw i wykopków z ziemi pszczyńskiej poszukuje Muzeum Miejskie w Tychach (Śląskie). To część projektu badającego zmiany, zachodzące w gospodarstwach rolnych na tym terenie na przestrzeni ostatniego wieku. 
 
- Chcemy pokazać szeroki kontekst przemian, zachodzących w gospodarstwach rolnych i kulturze, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich stu lat na historycznej ziemi pszczyńskiej - powiedziała PAP Agnieszka Szymula, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej" z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Wystawa pod koniec roku
 
Dodała, że na początku ubiegłego wieku gospodarstwo rolne zazwyczaj stanowiło główne źródło utrzymania dla całej rodziny. - Dzisiaj najczęściej spotykamy się z dwoma rodzajami gospodarstw rolnych: małymi, uprawianymi na własne potrzeby, albo ogromnymi i wyspecjalizowanymi - podkreśliła.
 
Zebrane fotografie, przedstawiające nie tylko prace rolne, ale wszelkie związane z gospodarstwem, zostaną zaprezentowane na wystawie pod koniec roku. Będzie można na niej obejrzeć także inscenizacje dawnych prac rolnych. 
 
- W archiwach rodzinnych jest wiele zdjęć ilustrujących uroczystości rodzinne, mało jest fotografii, dokumentujących codzienność, w tym prace rolne. Dlatego też ikonografię projektu wzbogacamy o wykonanie dokumentacji fotograficznej dawnych sianokosów, żniw i wykopków - powiedziała Szymula.

Studenci przeprowadzają wywiady
 
W ramach projektu wykonywane są też badania terenowe, podczas których m.in. pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzają wywiady wśród mieszkańców ziemi pszczyńskiej związanych z rolnictwem współcześnie, ale i wychowujących się w gospodarstwie rolnym.
 
Koordynatorka projektu podkreśliła, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci szczególnie zmienił się charakter wykonywanych prac rolnych. 
 
- Dawniej większość prac na polu przy pomocy zwierząt wykonywali ludzie. Mieszkańcy wsi pomagali sobie nawzajem w ramach pomocy sąsiedzkiej. Dzisiejsze rolnictwo jest zmechanizowane, nowoczesne. Dawniej na polach słychać było rozmowy, śpiew, dzisiaj tylko terkot maszyn - zaznaczyła Szymula.
 
Dawna ziemia pszczyńska obecnie obejmuje tereny powiatów: pszczyńskiego, mikołowskiego, bieruńsko-lędzińskiego, obszary południowych dzielnic Katowic oraz miast: Tychy i Mysłowice.
 
Projekt "Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej" trwa od kwietnia, a zakończy się w grudniu. Dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy objął Marek Sawicki, minister rolnictwa.
Poleć
Udostępnij