MRiT: przedstawiciele KE odwiedzą Polskę, by rozmawiać o umowie z krajami Mercosur
Komisarz ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego Maroš Šefčovič zapowiedział wizytę przedstawicieli Komisji Europejskiej w Polsce, by rozmawiać o budzących zastrzeżenia zapisach umowy z krajami Mercosur - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
MRiT podało w komunikacie, że podczas wideokonferencji z przedstawicielami Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii, Czechy, Portugalii, Luksemburga, Estonii i Malty, komisarz ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego Maroš Šefčovič zapowiedział wizytę w Polsce przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy wraz ze stroną polską "pochylą się nad umową i budzącymi zastrzeżenia zapisami umowy Mercosur". Zdaniem resortu, to reakcja na argumenty polskiej strony związane z tą umową.
Resort rozwoju przekazał, że podczas wideokonferencji Polska wyraziła niezadowolenie z wyniku negocjacji umowy z krajami Mercosur. "Nasze obawy wiążą się przede wszystkim z nadmiernym otwarciem rynku europejskiego na produkty rolne z krajów Mercosur" - podkreślił szef MRiT Krzysztof Paszyk, podtrzymując sprzeciw Polski przeciwko podpisaniu umowy w obecnym kształcie.
Paszyk zaznaczył, że w ocenie strony polskiej porozumienie w perspektywie długoterminowej zagraża konkurencyjności europejskiej produkcji rolnej i bezpieczeństwu żywnościowemu.
Ministerstwo przypomniało, że w toku negocjacji Polska wielokrotnie podkreślała, że ostateczna forma umowy powinna być przede wszystkim zbalansowana, tj. równoważyć korzyści płynące z otwarcia rynków państw Mercosur na unijny przemysł oraz ryzyka dla naszego rolnictwa.
Krajewski: zablokowanie umowy UE-Mercosur jednym z priorytetów polskiej prezydencji
Mercosur, czyli Wspólny Rynek Południa (Mercado Común del Sur), to organizacja regionalna skupiająca kraje Ameryki Południowej, należą do niej: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj i Boliwia. 6 grudnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że Unia Europejska i Mercosur zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Aby umowa mogła wejść w życie, musi być ona ratyfikowana przez kraje członkowskie w UE.
Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska nie zaakceptuje porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur w przewidywanym kształcie.
Swój sprzeciw ws. umowy wyrazili wcześniej m.in. resort rolnictwa, polskie organizacje rolnicze oraz sami rolnicy. Przeciwni umowie są przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej - także Węgier, Czech i Słowacji, którzy chcą wyłączenia z niej sektora rolnego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś