MKiŚ: duży spadek eksportu polskiego drewna do Chin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2024,7:00 Aktualizacja: 21-12-2024,17:58
A A A

Dane dotyczące eksportu drewna poza obszary UE pokazują znaczny spadek liczby ton drewna opałowego i surowego, jakie wyjechało z Polski. Dla eksportu do Chin to spadek o 100 tysięcy ton między pierwszym a kończącym się drugim półroczem 2024 roku - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Resort poinformował w opublikowanym komunikacie, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszenia celne drewna opałowego i surowego z przeznaczeniem na transport do Chin obejmowały towar o wadze 279 tysięcy ton. W drugim półroczy 2024 ta liczba spadła do 171 tysięcy ton.

lasy państwowe, drewno, pozyskanie drewna, kupno drewna

Lasy Państwowe: nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2025 i 2026

Wyższy udział kryteriów pozacenowych w ocenie ofert zakupu, premiowanie zakupu lokalnego, mechanizmy ograniczające opłacalność eksportu drewna nieprzetworzonego - to niektóre z nowych zasad sprzedaży drewna...

"Najnowsze dane dotyczące eksportu drewna poza obszary Unii Europejskiej pokazują znaczny spadek liczby ton drewna opałowego i surowego, jakie wyjechało z Polski. Dla eksportu do Chin to spadek o 100 tysięcy ton między pierwszym a kończącym się drugim półroczem 2024 roku" – poinformowało MKiŚ.

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska napisała w serwisie X, że "nasze działania dają konkretne rezultaty". "W drugim półroczu 2024 r. zanotowaliśmy spadek do poziomu 60 proc. eksportu drewna do Chin, względem pierwszego półrocza. Ponad 100 tysięcy ton drewna opałowego i surowego mniej wyjechało z Polski na rynek chiński w porównaniu z pierwszym półroczem 2024 r. Kontrakty z pierwszego półrocza tego roku są konsekwencją podpisanych przez naszych poprzedników kontraktów pod sam koniec rządów jesienią 2023 r." - dodała.

Resort wskazał, że działania na rzecz ograniczenia eksportu drewna z polskich lasów były podjęte przez ministerstwo i Lasy Państwowe w związku z ogłoszonym na wiosnę "Pakietem dla Przemysłu Drzewnego". Elementem tego pakietu są nowe zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.

koss, lasy, gospodarka leśna, pozyskanie drewna

Lasy Państwowe: objęcie większą ochroną 17 proc. terenów leśnych to perspektywa 5-6 lat

5-6 lat może trwać proces objęcia większą ochroną ponad 1,2 mln ha, czyli 17 proc. terenów leśnych w zarządzie Lasów Państwowych - tłumaczyli w piątek przedstawiciele LP. Zapewnili, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo. Ponad 0,5...

"Ważnym elementem nowych zasad sprzedaży drewna jest między innymi ‘Proklimatyczna lokalność’. To premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, aby uniknąć zbędnie generowanego CO2, w czasie nieracjonalnego transportu. Nowe rozwiązanie zachęca do przerobu drewna w Polsce, np. na meble" - dodało ministerstwo.

W październiku br. zatwierdzono nowe zasady sprzedaży drewna, wprowadzone przez szefa LP zarządzeniem. Będą one obowiązywały w 2025 i 2026 r. Ich celem jest wzmocnienie lokalnych przedsiębiorców, a także ograniczenie eksportu surowca poza państwa UE.

Jednym z nowych elementów zasad sprzedaży było wprowadzenie kryterium geografii zakupu. Polega to na tym, że dodatkowo premiowani są ci przedsiębiorcy, których zakłady przetwórstwa znajdują się bliżej miejsca zakupu. Jeśli drewno nie jest przetwarzane, wówczas dodatkowych punktów w kryterium geograficznego firma nie otrzymuje. 

Poleć
Udostępnij