Minister klimatu zapowiedziała przegląd unijnych "zielonych polityk"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2024,6:00 Aktualizacja: 20-12-2024,22:04
A A A

W trakcie polskiej prezydencji dokonany ma zostać przegląd unijnych „zielonych polityk” – wynika z wypowiedzi minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że prezydencja ma skupiać się też m.in. na bezpieczeństwie energetycznym czy ograniczeniu importu rosyjskich surowców do Europy.

Podczas piątkowej konferencji minister klimatu i środowiska informowała o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. i potrwa przez 6 miesięcy.

Jednym z nich – jak wymieniała – będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Zwróciła uwagę, że chodzi m.in. o eliminację dostaw rosyjskich paliw kopalnych do Europy, zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej i elektroenergetycznej, także na Bałtyku.

minister klimatu, hennig-kloska, bruksela, redukcja co2

Hennig-Kloska o celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na 2040 r.

Polska jest idealnym państwem do skoordynowaniu dyskusji o nowym celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na 2040 r. - powiedziała PAP w Brukseli szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że potencjalny cel na poziomie 90...

Hennig-Kloska mówiła też o dostępności energii, jak i też akceptowalnych jej cenach dla społeczeństwa. Dodała, że unijne gospodarki muszą podnieść swoją konkurencyjność w kontekście m.in. USA i Chin, zapewnić także równy dostęp do nowych technologii i wymieniać się dobrymi praktykami.

Szefowa resortu zwróciła też uwagę, że polska prezydencja chce dyskutować na temat inicjatywy Komisji Europejskiej "Clean Industrial Deal", która ma łączyć ambitne cele klimatyczne (neutralność klimatyczną) oraz wsparcie konkurencyjności gospodarki na starym kontynencie.

Minister dodała, że należy "pochylić się" nad unijnymi „zielonymi politykami”, czy spełniają one swoją rolę.

"Dzisiaj trwa duża i ożywiona dyskusja na temat dalszych celów klimatycznych i pod tym kątem coraz więcej krajów mówi o potrzebie elastyczności w procesie dekarbonizacji i pewnie pod tym kątem trzeba zrobić przegląd dotychczasowych polityk, ocenić ich skuteczność żeby wyznaczać dalsze cele" – powiedziała Hennig-Kloska.

mkiś, piece, kotły, spalanie

Resort klimatu proponuje normy jakości biomasy drzewnej spalanej w domowych piecach

Zapobieganie możliwości sprzedaży, a następnie spalania w domowych kotłach brykietu i peletu drzewnego z domieszką chemikaliów czy plastiku - taki cel ma projekt rozporządzenia resortu klimatu i środowiska ws. norm jakościowych dla biomasy...

Szefowa MKiŚ dodała, że w trakcie prezydencji dyskusja dotyczyć będzie także wsparcia Ukrainy w odbudowie sytemu energetycznego, szczególnie w perspektywie przyszłorocznej zimy. Zwróciła uwagę, że chodzi też o przyspieszenie procesów akcesyjnych tego państwa z UE w kontekście polityk energetycznych.

Poinformowała, że w czasie prezydencji odbędą się dwie formalne Rady ds. energii i środowiska, (17 marca w Brukseli i 16 czerwca w Luksemburgu). W maju w Warszawie (12 i 13 maja) odbędą się z kolei rady nieformalne.

Minister poinformowała, że podczas prezydencji podejmowane będą ponadto wyzwania związane z: deficytem wody, zmianami klimatu i wynikającymi z tego np. powodziami, bezpieczeństwem klimatycznym. "Potrzebujemy wspólnej (unijnej - PAP) strategii adaptacji do zmian klimatu" - podkreśliła szefowa MKiŚ. W trakcie prezydencji podejmowane mają być również inicjatywy związane z walką z dezinformacją klimatyczną.

Minister klimatu przekazała dodatkowo informację, że na Stały Komitet Rady Ministrów trafił projekt noweli wiatrakowej.

minister rolnictwa, siekierski, ue, mercosur, umowa handlowa, zielony ład

Siekierski: podczas polskiej prezydencji w UE chcemy rozpocząć przegląd Zielonego Ładu

W czasie polskiej prezydencji chcemy rozpocząć przegląd Zielonego Ładu, by uprościć go, ograniczyć obciążenia administracyjne dla rolników - zapowiedział w piątek szef resortu Czesław Siekierski. Podnoszone mają być też kwestie dot....

Wiceminister klimatu Urszula Zielińska poinformowała ponadto na konferencji, że obecnie trwa przegląd uwag do aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (KPEiK). Zapowiedziała, że do końca lutego odpowiednie poprawki mają być wdrożone do dokumentu. Dodała, że z początkiem marca gotowy plan ma zostać przekazany do procedowania "na gremia rządowe, w tym Radę Ministrów".

W kontekście ETS 2, wiceminister Krzysztof Bolesta przekazał, że Polska zachęca też inne państwa europejskie, by "zbudować masę krytyczną" i namówić Komisję Europejską do "ponownego otwarcia dyrektywy ETS". Od 2027 r. w UE ma obowiązywać nowy, rozszerzony system handlu emisjami, obejmujący m.in. transport i budownictwo (ETS2). Źródło unijne informowało niedawno PAP, że Polska chce opóźnić rozszerzenie systemu handlu emisjami ETS o transport i budownictwo o trzy lata. Zmiana nie dotyczyłaby jednak uruchomienia Społecznego Funduszu Klimatycznego, z którego w czasie odroczenia finansowane byłoby m.in. ocieplanie budynków.

Poleć
Udostępnij