Mięso drobiowe pod lupą. Inspekcja podała wyniki kontroli jakości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2023,14:10 Aktualizacja: 07-07-2023,14:12
A A A

Kontrole mięsa drobiowego na etapie produkcji przeprowadziła na terenie całego kraju Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) w I kwartale br. Teraz przedstawia ich wyniki.

Jak podkreśla w raporcie, celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej mięsa drobiowego w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami i deklaracją producenta. Sprawdzono również znakowanie tych produktów na zgodność z przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego oraz produktów posiadających chronione nazwy pochodzenia (ChNP), chronione oznaczenia geograficzne (ChOG) lub będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami (GTS).

Zawyżona zawartość wody

„Choć jakość handlowa mięsa jest regularnie kontrolowana przez IJHAR-S, to nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 23 podmiotów” – podaje Inspekcja.

drobiarze, drób, białko paszowe, cel wskaźnikowy dla białka paszowego, GMO, nonGMO, polskie białko, śruta sojowa, drób

Mięso drobiowe będzie droższe?

Drobiarze alarmują, że wprowadzenie obowiązkowego stosowania tzw. wskaźników białkowych w żywieniu drobiu, doprowadzi do utraty konkurencyjności polskiego mięsa drobiowego i spowoduje załamanie się całego sektora. Hodowcy drobiu podkreślają,...

„Prześwietliła” ona łącznie 65 podmiotów produkujących mięso drobiowe z kurczaków i indyków w zakresie: cech organoleptycznych (99 partii mięsa o łącznej masie 235,2 ton), parametrów fizykochemicznych (81 partii mięsa o łącznej masie 260,9 ton), znakowania (112 partii mięsa o łącznej masie 242,9 ton).

Co istotne, w zakresie cech organoleptycznych nie stwierdzono nieprawidłowości. Natomiast w badaniach pod względem parametrów fizykochemicznych wykryto zawyżoną zawartość wody w 18 próbkach pochodzących z 18 partii mięsa drobiowego - kawałków tusz kurczaków o łącznej masie 32,1 ton, co stanowi 22,2 proc. z 81 partii skontrolowanych. Zawartość wody wchłoniętej była niezgodna z wymaganiami rozporządzenia Komisji (WE) nr 543/2008 (określa ono wartości dopuszczalne współczynnika W/RP, świadczące o zawartości wody wchłoniętej w badanej próbce mięsa drobiowego).

Dodatkowo w toku kontroli procesu produkcji ustalono, że 6 podmiotów spośród 48 zobowiązanych do sprawdzania zawartości wody w tuszach drobiowych przeprowadzało te badania niezgodnie z wymaganiami tego rozporządzenia, tj. z różną częstotliwością lub w niewłaściwy sposób.

Nie ma podwójnej jakości produktów

„Przeprowadzona kontrola w zakresie znakowania w 112 partiach mięsa drobiowego z kurczaków i indyków wykazała nieprawidłowości w przypadku 10 partii mięsa o łącznej masie 22,0 t (co stanowi 8,9 proc. skontrolowanych partii). Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim: złej nazwy kawałków tusz drobiu (4 partie), podania w niewłaściwy sposób informacji o pochodzeniu produktu (2 partie), braku wskazania stanu termicznego mięsa, w którym było wprowadzane do obrotu (2 partie), braku numeru partii produkcyjnej (2 partie), braku informacji o klasie jakości mięsa na etykiecie (1 partia)” – wymienia IJHAR-S.

mrirw, ciecióra, pyrć, koty, ptasia grypa, grypa ptaków

Prof. Pyrć: w badaniach nie wykazaliśmy, że koty zakażają się wirusem H5N1 z polskiego drobiu

Nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Informacje o wirusie ptasiej grypy w mięsie drobiowym są nieprawdziwe - zapewnił w środę wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, odnosząc się do medialnych doniesień, że za ostatnie przypadki...

I dodaje, że we wszystkich sprawdzonych podmiotach warunki składowania wyrobów zapewniały zachowanie właściwej jakości handlowej produktów. W trakcie kontroli nie stwierdzono występowania zjawiska tzw. podwójnej jakości produktów, przeznaczonych na rynek krajowy oraz do innych krajów. 8 partii mięsa drobiowego o łącznej masie 22,0 t było prawidłowo oznakowanych informacją ‘Produkt Polski’. W oznakowaniu objętych kontrolą produktów nie umieszczano deklaracji odnoszących się do produktów wolnych od GMO oraz innych podobnych.

„W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wojewódzcy inspektorzy JHAR-S wydali 3 decyzje administracyjne wymierzające kary pieniężne na kwotę 112 000 zł za wprowadzenie do obrotu 3 partii mięsa drobiowego o łącznej masie 6,9 t o zawyżonej zawartości wody – zafałszowanego. Poza tym na osoby odpowiedzialne nałożono 9 mandatów karnych. Wszczęto 16 postępowań administracyjnych oraz wydano 8 zaleceń pokontrolnych” – podsumowuje Inspekcja.

Poleć
Udostępnij