Lubuskie Święto Chleba, czyli przysmaki dla każdego
Podgorzowska gmina Bogdaniec słynie z Lubuskiego Święto Chleba - to jedne z największych i najchętniej odwiedzanych dożynek na Ziemi Lubuskiej. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w najbliższy weekend.
- Święto chleba przede wszystkim kultywuje lokalną tradycję, staje na straży tradycji dawnych zawodów, promuje twórczość ludową, przypomina o lokalnych specjałach kuchni regionu lubuskiego - powiedziała PAP dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu Monika Wilk.
Kupujemy coraz mniej pieczywa
- Głównym bohaterem naszego święta jest oczywiście chleb (kilkadziesiąt rodzajów) pieczony z mąki ciemnej, jasnej i mieszanej, orkiszowej oraz z bakaliami lub na liściu kapusty. Ten ostatni to bogdaniecka specjalność – wytwarzana na miejscu i pieczony na oczach odwiedzających, w specjalnym piecu chlebowym - powiedziała PAP Wilk.
Dodała, że chleby, bułki i rogale w najbardziej fantazyjnych kształtach przypominają prawdziwe dzieła sztuki, które szkoda naruszać, dlatego wiele z nich trafia później do miejscowego muzeum w charakterze eksponatu.
Do konkursu wystawiane są także wyroby cukiernicze oraz - od jakiegoś czasu - "Smaki Regionów", czyli potrawy produkowane według własnych, skrzętnie gromadzonych przepisów.
Pieczywo najwyższej jakości to klucz do sukcesu
Zabawa rozpocznie się jednak już w sobotę. Tego dnia przewidziano w różnych miejscach gminy zawody sportowe, a na terenie samej zagrody Młyńskiej w Bogdańcu koncerty i konkursy, m.in. na wieńce dożynkowe i potrawy regionalne. Swoje 35-lecie będzie świętował lokalny zespół śpiewaczy "Jagienki", a wieczorem ze sceny rozbrzmi muzyka do tańca. Zwieńczeniem dnia będzie pokaz laserów.
Przechowywanie i czerstwienie pieczywa
Bogdaniec to typowo rolnicza gmina granicząca od wschodu z Gorzowem Wlkp. W jej skład wchodzi 21 sołectw, w których mieszka ponad 7 tys. mieszkańców. Zajmuje ona obszar 112 km kw.
Gmina jest położona na skraju Doliny Dolnej Warty. Jej północna część styka się ze wzgórzami porośniętymi dorodnymi lasami. Większość obszaru gminy stanowią jednak rozległe łąki na dnie doliny, które przecina malowniczo meandrująca Warta.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś