Kukurydza zebrana z ponad 70 proc. areału. Ile płacą za ziarno?
W większości regionów zbiory kukurydzy dobiegają końca. Podaż kukurydzy suchej maleje, a wielu producentów zdecydowało się na przechowanie ziarna – wskazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że ziarno zebrano z ponad 70 proc. areału upraw.
Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w poniedziałkowym newsletterze przekazała, że krajowy rynek zbóż nadal operuje w warunkach "mocno uszczuplonej podaży ziarna". Stwierdzono, iż większość rolników nie jest zainteresowana sprzedażą ziarna po cenach oferowanych przez podmioty kupujące.
Obrót dotyczy głównie kukurydzy
Nieco więcej ofert sprzedaży powinno pojawić się w listopadzie, ale na "gwałtowny wzrost ofert sprzedaży zbóż jednak trudno liczyć" - oceniła IZP. Jak wskazała, rozpoczęte wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, posiadana baza magazynowa czy niskie ceny będą zniechęcać wielu producentów do sprzedaży ziarna jeszcze w tym roku.
Po kukurydzy ziarnowej mulczer jest niezbędny
"Przedmiotem obrotów jest głównie kukurydza. W większości regionów kraju, zbiory tego zboża są już mocno zaawansowane. Oceniamy, iż na dzień 30/10 kukurydzę w kraju zebrano z ponad 70 proc. areału" - przekazała IZP.
Wielu decyduje się na przechowywanie
W zależności od regionu kraju, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (o wilgotności 30 proc.) wynoszą 360-475 zł/t z dostawą. Najniższe ceny notuje się na południu i południowym wschodzie Polski, a najwyższe na północy i zachodzie. W zależności od regionu ceny oferowane za kukurydzę suchą wynoszą 650-740 zł/t z dostawą.
Dodano, iż podaż kukurydzy suchej z wolnego rynku zaczyna maleć, gdyż w większości regionów zbiory mają się ku końcowi, a "znaczna część producentów zdecydowała się na jej przechowanie".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś