Kosiniak-Kamysz: Polska nie wezwie UE do przyjęcia planu redukcji 90 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2040 r.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Daria Al Shehabi PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2024,9:25 Aktualizacja: 16-01-2024,9:27
A A A

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że Polska nie wezwie UE do przyjęcia planu redukcji 90 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku. Jak stwierdził, jest to indywidualna opinia wiceszefowej MKiŚ Urszuli Zielińskiej.

Na antenie Polsat News wicepremier pytany był o słowa wiceminister klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej, która stwierdziła, że nowy rząd Polski wezwie UE do przyjęcia planu redukcji 90 proc. emisji gazów cieplarnianych we wspólnocie do 2040 roku.

W odpowiedzi, Kosiniak-Kamysz zapewnił, że jest to indywidualna opinia wiceminister Zielińskiej, z którą nie zgadza się nie tylko PSL, ale i pozostali koalicjanci. "Nie ma takiego stanowiska rządu, nie będzie na to zgody nie tylko PSL-u, ale wszystkich ugrupowań tworzących koalicję" – oświadczył Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w tej sprawie stanowisko rządu jest zupełnie odmienne.

"Polska gospodarka jest priorytetem. Oczywiście chcemy ochrony środowiska, chcemy redukcji emisji spalin i gazów cieplarnianych, ale nie kosztem polskiej gospodarki" – mówił.

Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska RP Urszula Zielińska oświadczyła w poniedziałek przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE w Brukseli, że Polska zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej.

wiceminister, zielińska, klimat, neutralność klimatyczna

Wiceminister Zielińska: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz neutralności klimatycznej, ale w sposób sprawiedliwy

Polska zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Musi się to jednak odbywać w sposób sprawiedliwy - powiedziała w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE...

"Przyjechałam tu z wiadomością, że Polska zwiększy wysiłki w walce ze zmianami klimatu. (...) Neutralność klimatyczna do 2050 roku to oczywisty cel, który jako Polska musimy osiągnąć. Musimy wykonać naszą część zadania. Będę przekonywać do tego resztę członków rządu. Myślę, że podążamy w tym kierunku" - powiedziała polityk partii Zieloni. "Zobowiązania Europy są zobowiązaniami Polski. Zobowiązaliśmy się (jako Unia) zredukować emisje, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną do 20250 roku. Nauka wskazuje, że musimy to zrobić" - dodała.

Zaznaczyła jednocześnie, że należy wsłuchiwać się w głos przeciwników zwiększenia wysiłków na rzecz "neutralności klimatycznej", ponieważ - zdaniem wiceminister - podnoszą oni często ważkie argumenty natury społecznej.

"Musimy zapewnić, żeby transformacja z kraju opartego na węglu - takiego jak mój - była transformacją sprawiedliwą. Nie możemy zostawić ludzi na lodzie. (...) Musimy pokazać ludziom, że zielona energia jest dziś tańsza niż energia pozyskiwana z węgla czy gazu. (...) Dołożymy starań, by w procesie transformacji od paliw kopalnych do zielonej energii i Europy neutralnej klimatycznie nikogo nie zostawić na lodzie" - podsumowała Zielińska.

Rok 2050 jest datą zawartą w pakiecie "Fit for 55", czyli zbiorze dyrektyw i rozporządzeń przygotowanych przez Komisję Europejską, które mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez UE. Do 2030 r. ma nastąpić redukcja o co najmniej 55 proc. (w porównaniu z 1990 rokiem), a w 2050 r. osiągnięcie "neutralności klimatycznej".

Poleć
Udostępnij