Kołodziejczak: sytuacja na rynku zbóż bardzo się poprawiła
Zapowiada się rekordowy eksport, kontrakty na zboża z dnia na dzień rosną, a pula środków na dopłaty nie zostanie w całości wykorzystana. To pokazuje, że sytuacja bardzo się poprawiła - poinformował w poniedziałek na posiedzeniu senackiej komisji wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
Ilość wysłanego za granicę zboża za pośrednictwem polskich portów jest o ponad 10 proc. większa niż w analogicznym okresie ub.r. Jednocześnie tranzyt przez Polskę zbóż z Ukrainy jest w tej chwili symboliczny - powiedział Kołodziejczak podczas obrad senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Izba Zbożowo-Paszowa: ceny zbóż powoli rosną, pojawiają się obawy o ich jakość
"Wstępne szacunki wskazują, że w tym roku wyeksportujemy 14 mln ton zbóż - to rekordowy poziom. Gdyby to się sprawdziło, będziemy mogli mówić o dużym sukcesie Polski. Oby zboże urosło" - dodał wiceminister.
Jak wskazał, kontrakty na zboża są z dnia na dzień coraz wyższe, "co pokazuje, że sytuacja jest pozytywna". Dodał, że zgłoszonych zostało ogółem ok. 60 tys. wniosków na dopłaty do sprzedaży zboża, a pula środków wynosząca 2,1 mld złotych nie zostanie w całości wykorzystana.
"To też pokazuje, że sytuacja na rynku zbóż nie była tak tragiczna, jak się mówiło" - podsumował Kołodziejczak.
Wcześniej komisja przyjęła bez poprawek nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Nowela jest realizacją wcześniejszych decyzji KE i Rady UE. Głównym celem zmian jest wdrożenie w latach 2024-2028 nowych form wsparcia, tj. płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu dot. ugorowania gruntów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś