Kolejne smakołyki mają szansę zaistnieć na ministerialnej liście
213 - dokładnie tyle produktów z Małopolski znajduje się dziś na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Już wkrótce lista ta będzie mogła powiększyć się o kolejne specjały rekomendowane przez Małopolską Radę ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego, której przewodniczy wicemarszałek Wojciech Kozak. Wśród nich jest m.in. kiełbasa i szołdra z Rajbrotu, a także szynka lipnicka i chleb swojski bobowski.
Lista produktów tradycyjnych może być niebawem jeszcze dłuższa
Na listę produktów tradycyjnych mają szansę dołączyć kolejne produkty. Małopolska Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego zarekomendowała ich wpis na tę listę. Ostateczną decyzję podejmie jednak minister rolnictwa.
Cztery z rekomendowanych smakołyków produkuje firma Bacówka Towary Tradycyjne z Rajbrotu, która dokłada starań, by receptura i proces produkcji, jak również charakter specjałów, które tu powstają, pozostawały w zgodzie z dawnymi przepisami. W tym właśnie kryje się tajemnica ich doskonałego smaku.
Bacowie dostaną dopłaty. W Małopolsce ruszy specjalna akcja
W Rajbrocie wielu mieszkańców trudni się hodowlą trzody chlewnej. Także producent szołdry, kiełbasy swojej, kiełbasianki z Rajbrotu i szynki lipnickiej do ich wyrobu wykorzystuje tylko wyhodowane we własnych gospodarstwach tuczniki.
Szołdra z Rajbrotu i szynka lipnicka
Proces i metoda wytwarzania tych produktów nie uległ zmianie na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Od początku dbano o to, by były one sporządzone z najwyższej jakości mięsa. Stosowana w zakładzie metoda wytwarzania obydwu specjałów jest przekazywana w formie ustnej kolejnym pokoleniom.
Jan Szczepański najlepszym sołtysem Małopolski
Kiełbasa swoja i kiełbasianka z Rajbrotu
Sposób produkcji, receptura, a przede wszystkim smak i aromat kiełbasy swojej z Rajbrotu przez lata nie uległy zmianie. Lokalni mieszkańcy utożsamiają jej smak, z tym zapamiętanym z dzieciństwa. Sprawdzone składniki, proporcje oraz sposób wytwarzania jest kultywowany i przekazywany z pokolenia na pokolenie.
To wszystko sprawia, że kiełbasa swoja podbija podniebienia smakoszy w kraju i za granicą.
Lista produktów tradycyjnych coraz dłuższa. Przybył kolejny przysmak
Chleb swojski bobowski
Chleb swojski bobowski piekło się najczęściej raz w tygodniu. Pieczenie chleba rozpoczynano od przygotowania wieczorową porą rozczynu, który składał się z ogrzanej w piecu mąki żytniej i letniej wody. Składniki razem mieszano w drewnianej dzieży, tak aby powstał rzadki w konsystencji rozczyn na chleb. Następnie przykrywano dzieżę i odkładano ją w ciepłe miejsce do rana. Kolejnego dnia gospodyni wyrabiała ciasto, dodając odpowiednią ilość mąki pszennej i soli.
Kiełbasa piaszczańska chroniona unijnym certyfikatem
***
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska ma na celu przede wszystkim promocję żywności naturalnej (tradycyjnej, lokalnej, regionalnej, ekologicznej). Od lipca 2014 roku Małopolska jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDzK), która istnieje od 1995 r.
Skupia producentów, przetwórców, restauratorów, sprzedawców z poszczególnych regionów Europy, ma też na celu zachowanie i rozwój tradycji kulinarnych, charakterystycznych dla regionów. Regionalne Dziedzictwo Kulinarne można traktować jako specyficzny "znak jakości" dla żywności lokalnej, ekologicznej, naturalnej, tradycyjnej i regionalnej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś