Jurgiel: w tej kadencji Sejmu nie będzie sprzedaży państwowej ziemi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2017,12:10 Aktualizacja: 10-01-2017,12:46
A A A

A jeżeli chodzi o krajową politykę rolną?

- Będziemy pracowali nad sprawami związanymi z rozwojem obszarów wiejskich, czyli poprawą jakości życia na wsi. W ubiegłym roku doprowadziliśmy, do tego, że w dokumentach strategii odpowiedzialnego rozwoju zostały zapisane działania, które będą realizowane na obszarach wiejskich. Dotyczą one przedsiębiorczości czy infrastruktury. W tym roku chcemy doprowadzić do przyjęcie paktu dla obszarów wiejskich. Będzie to dokument w formie ustawy, w którym zostanie określone, jakie zadania w obszarze rolnictwa, które wynikają z polityki spójności i innych programów pomocowych oraz krajowych instrumentów wsparcia, będą finansowane do 2020 roku. Bowiem rozwój obszarów wiejskich jest sprawą całego rządu, a nie tylko resortu rolnictwa.

Kosiniak-Kamysz, psl, ptasia grypa, asf, krzysztof jurgiel

PSL: groźne choroby atakują Polskę, a minister Jurgiel ciągle śpi

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PSL będzie się domagać od Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa informacji o działaniach, jakie chce podjąć, by zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wirusa ptasiej grypy H5N8 - zapowiedział Władysław...

Co będzie z doradztwem rolniczym?

- W ubiegłym roku doradztwo rolnicze przeszło pod nadzór ministra rolnictwa. W tym roku działania będą polegały na ustabilizowaniu sytuacji ekonomicznej doradztwa rolniczego, które było dotychczas bardzo niedofinansowane. Przyjęte zostaną programy, które będą realizowane przez ośrodki doradztwa. Będą one związane z programem rozwoju obszarów wiejskich, m.in. wypełnianiem wniosków, które pozwolą na pozyskania unijnych pieniędzy. Od 2018 r. wejdą nowe rozwiązania dotyczące ONW (tereny o trudnych warunkach gospodarowania - PAP) czy też środków ochrony roślin. To wymaga działań promocyjno-informacyjnych i wyjaśniających, dlatego doradztwo będzie pełniło szczególną rolę.

Ministerstwo rolnictwa stawia na innowacyjność. Czy instytuty badawcze będą bardziej powiązane z praktyką?

- Przyglądamy się pracy instytutów. Pod resort rolnictwa podlega 10 instytutów badawczych. W uzgodnieniu z nimi będą wypracowane takie formy, które pozwolą i nawiązanie ściślejszej współpracy między przedsiębiorczością a nauką. Chodzi o to, by więcej rozwiązań naukowych było wprowadzane do praktyki. Chcemy też ułatwić polskiej nauce skorzystanie z unijnych środków w ramach programu "Horyzont". Wicepremier Jarosław Gowin planuje powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego. Być może w jego skład wejdą także placówki naukowe podległe ministrowi rolnictwa, ale o tym za wcześnie jest mówić.
marek trela, stadnina koni, janów podlaski, sąd, krzysztof jurgiel, anr

Trela pozywa Jurgiela do sądu. Za pomówienia

Marek Trela, były prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim złożył w warszawskim sądzie prywatny akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi Jurgielowi, ministrowi rolnictwa. Szefowi resortu zarzuca pomówienia. Polskie Radio Lublin informuje, że...

A jeżeli chodzi o krajowe rynki rolne?

- Mamy już ogólny program dla 9 rynków, w tym roku chcemy przy współudziale organizacji rolniczych przygotować szczegółowe programy operacyjne dla tych rynków. Obejmą one zadania z zakresu finansowo-organizacyjnego, które państwo ma realizować, a także takie, którymi powinny zająć się organizacje rolnicze. Programy te mają pomagać w sytuacji destabilizacji na rynku, tak by problemy rynkowe w jak najmniejszym stopniu przekładały się na funkcjonowanie poszczególnych podmiotów (firm) i całego rolnictwa.

Pod koniec ubiegłego roku Sejm uchwalił kilka ustaw, wydaje się, korzystnych dla rolników i co dalej?

- Uchwalony został pakiet ustaw, który wzmacnia pozycję rolników i producentów rolnych w łańcuchu żywnościowym. Myślę o ustawie o sprzedaży detalicznej, przewadze kontraktowej wobec sieci handlowych, oznakowaniu "produkt polski" czy o będącej jeszcze w pracach rządu ustawie o spółdzielniach rolników. Te ustawy trzeba będzie w tym roku monitorować i dokonywać zmian, współpracując w ramach Rady Dialogu Społecznego w rolnictwie ze wszystkimi organizacjami.

Poleć
Udostępnij