Handlujący owocami i warzywami mogą zapłacić wyższe kary
Kary pieniężne nakładane na handlowców prowadzących obrót owocami i warzywami niespełniającymi wymagań dotyczących jakości handlowej są wyższe niż dotychczasowe mandaty karne.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przypomina, że 7 września weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.
Rolnik będzie miał silniejszą pozycję w relacjach z handlem
Dokument wprowadza istotne zmiany do ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu, a także do ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Najistotniejsze wydaje się zaostrzenie sankcji karnych, a dokładnie możliwość nakładania przez kontrolerów z IJHAR-S kar pieniężnych, w drodze decyzji administracyjnej. Będą one stosowane przy takich przewinieniach, jak:
- uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli jakości handlowej owoców i warzyw wprowadzanych do obrotu lub kontroli składowania lub transportowania tych artykułów
- wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw nieodpowiadających wymaganiom jakości handlowej
- odmowa okazania dokumentów towarzyszących danej partii owoców i warzyw lub niezamieszczanie w tych dokumentach odpowiednich informacji
-
wprowadzanie ponownie do obrotu owoców i warzyw wobec których zostało wydane tzw. orzeczenie o niezgodności
Sadownicy apelują do sieci handlowych: kupujcie rodzime jabłka!
"Dziś, w tym bardzo trudnym dla nas czasie, odwołujemy się do Państwa patriotyzmu i apelujemy o podjęcie działań w celu zwiększenia sprzedaży polskich owoców" - czytamy w apelu Zarządu Głównego Związku Sadowników RP... - zmiana sposobu zabezpieczeń wymienionych w ustawie o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych
- nieusunięcie nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli w zakresie jakości handlowej owoców i warzyw w określonym terminie
"Kary pieniężne nałożone na handlowców prowadzących obrót owocami i warzywami niespełniającymi wymagań dotyczących jakości handlowej będą wyższe niż dotychczasowe mandaty karne.
Warto jednak podkreślić, że kary pieniężne są od wielu lat stosowane w odniesieniu do innych artykułów rolno-spożywczych" - wyjaśnia IJHAR-S.
Nowe przepisy dają ponadto możliwości stosowania przez inspektorów imiennego okresowego upoważnienia do kontroli.
To ułatwi przede wszystkim prowadzenie kontroli handlowców, których dane identyfikujące nie są znane inspekcji i nie są przedstawiane w miejscu sprzedaży (np. na giełdach hurtowych).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś