Rolnik będzie miał silniejszą pozycję w relacjach z handlem
Ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych między rolnikami, handlem i przetwórcami - taki cel ma uchwalona w czwartek przez Sejm nowela ustawy. Po zmianie przepisów każdy będzie mógł zgłosić stosowanie nieuczciwych praktyk, a nie jak dotychczas tylko zainteresowana firma.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 296 posłów, 2 było przeciw, a 129 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.
Płacą grosze za paprykę. UOKiK już zainteresował się sprawą
Nowelizacja znosi progi dotyczące obrotów, co oznacza, że stosowanie nieuczciwych praktyk może zgłosić każdy, a nie jak dotychczas tylko zainteresowany przedsiębiorca. Nowe przepisy zapewniają ponadto anonimowość stronie zgłaszającej. Znosi się obowiązek zgłaszania o przewadze kontraktowej na piśmie.
Takie zgłoszenia przyjmuje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie na podstawie nowych przepisów urząd będzie mógł zlecać Inspekcji Handlowej przeprowadzanie kontroli postępowań na zasadach analogicznych do obowiązujących w przypadku kontroli prowadzonych przez pracowników Urzędu.
Na podstawie obowiązujących przepisów rolnicy, jako dostawcy produktów rolno-spożywczych, nie mogą zgłaszać zawiadomień o stosowaniu nieuczciwych praktyk handlowych do UOKiK ze względu na brak spełnienia kryteriów: progu dotyczącego wartości obrotów realizowanych między dostawcą a nabywcą wynoszącego 50 tys. zł oraz obrotu w wysokości 100 mln zł ze strony nabywcy lub dostawcy, który stosował praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową.
Nowe przepisy mają wzmocnić pozycję rolnika w relacjach z handlem, przetwórcami znosząc te ograniczenia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś