Gorzelniom łatwiej będzie o wpis do rejestru. Resort chce złagodzić wymogi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2018,10:50 Aktualizacja: 30-04-2018,10:59
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zapowiedział wprowadzenie uproszczeń wymogów administracyjnych dla gorzelni, które będą ubiegać się o uzyskanie wpisu do rejestru działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych.

W resorcie odbyło się seminarium poświęcone sytuacji w przemyśle spirytusowym. Spotkali się naukowcy z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego oraz przedstawiciele gorzelni rolniczych.

Polska wódka

Polska wódka będzie chroniona w Chinach przed podrabianiem

Unia Europejska i Chiny zawarły w piątek porozumienie, dzięki któremu opublikowana zostanie lista 200 europejskich i chińskich produktów, które będą chronione przed podrabianiem. Wśród nich jest polska wódka....

Rozmawiano m.in. o gorzelniach rolniczych w aspekcie wykorzystania odpadów z produkcji rolnej i o efektywności ich pracy. Wskazano na kwestie dotyczące zapobiegania marnotrawieniu żywności przez zagospodarowywanie odpadowego surowca rolno-spożywczego w produkcji alkoholu etylowego.

Minister Jurgiel poinformował o przygotowywanych przez resort uproszczeniach wymogów administracyjnych dla gorzelni, które będą ubiegać się o uzyskanie wpisu do rejestru działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych.

"Projektowane zmiany umożliwią gorzelniom posiadającym wpis w rejestrze podmiotów wykonujących działalność w zakresie wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego uzyskanie na uproszczonych zasadach wpisu do rejestru działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych. Dotyczyć to będzie produkcji napojów spirytusowych w ilości nieprzekraczającej 10 000 litrów w przeliczeniu na alkohol 100 proc. w skali roku (w tym okowit zbożowych, okowit owocowych czy tzw. nalewek) na bazie alkoholu etylowego, wytworzonego we własnym przedsiębiorstwie w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej produktów rolniczych" - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

nielegalna produkcja alkoholu, bimbrownia, powiat jędrzejowski, powiat kłodzki, powiat zgierski

Bimbrownie i rozlewnia alkoholu zlikwidowane

Linię produkcyjną do wytwarzania alkoholu o wartości 15.000 złotych w trakcie procesu destylacji odkryli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach (woj. świętokrzyskie)....

Celem uproszczenia jest stworzenie gorzelniom możliwości produkcji napojów spirytusowych bez potrzeby ponownego występowania do odpowiednich organów o dokumenty potwierdzające spełnianie warunków wykonywania działalności gospodarczej regulowanej w zakresie wyrobu napojów spirytusowych, wymagane przy wpisie upoważniającym do wykonywania wyrobu alkoholu etylowego.

W tym przypadku do produkcji napojów spirytusowych będą wykorzystane te same obiekty budowlane i urządzenia techniczne przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu alkoholu etylowego.

Projekt ustawy jest już po konsultacjach wewnętrznych.
 

Poleć
Udostępnij