Gminy stawiane przed sądami za pobieranie opłat za przyłącze do sieci
Prokuratorzy w całej Polsce - na polecenie swoich zwierzchników – skarżą do sądów uchwały gmin dotyczące pobierania od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.
Prokuratura Krajowa przeprowadziła analizę, z której wynika, że w podejmowanych przez gminy uchwałach dotyczących warunków podłączenia się do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej czy kanalizacji ogólnej często znajduje się obowiązek ponoszenia przez mieszkańców tzw. opłaty przyłączeniowej.
Kanalizacja i wodociągi na wsi to już nie jest luksus. Sieć coraz dłuższa
Osoba chcąca podłączyć się do infrastruktury musi zatem wyłożyć za to dodatkowo odpowiednią kwotę.
Mnóstwo takich przyłączy rokrocznie montowanych jest na wsiach, gdzie przybywa lawinowo nowych domów. Powstają też kolejne budynki inwentarskie, magazyny na płody rolne itp. W wielu miejscach na obszarach wiejskich, z uwagi na możliwość pozyskania przez samorządy unijnych dotacji, powstaje ponadto kanalizacja sanitarna.
Według prokuratorów, którzy podpierają się istniejącym już w tym temacie orzecznictwem sądów (w tym Sądu Najwyższego), dodatkowe opłaty za sam fakt przyłączania się do gminnych sieci są naliczane bezprawnie (z naruszeniem Konstytucji).
Dlatego uchwały dotyczące warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej na polecenie Roberta Hernanda, zastępcy prokuratora generalnego są przedmiotem analizy prokuratur we wszystkich regionach.
42 mln zł na kanalizację i przydomowe oczyszczalnie ścieków
"W wyniku działań podjętych przez prokuratorów regionalnych na terenie całego kraju, analizie poddano dotychczas 1169 uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. Najwięcej uchwał przeanalizowali prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu - 197, w dalszej kolejności prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku - 196 oraz z Prokuratury Regionalnej w Krakowie - 188" - informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
Jak dodaje, prokuratorzy w celu wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwych uchwał kierowali do właściwych organów wnioski o ich uchylenie i tym samym usunięcie naruszeń prawa.
"Kolejne działania podjęte przez prokuratorów mające na celu usunięcie naruszeń polegały na kierowaniu skarg na uchwały gmin do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Najwięcej skarg skierowali prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu - 53, w dalszej kolejności z Prokuratury Regionalnej w Lublinie - 52 oraz prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Krakowie - 46. W skali całego kraju prokuratorzy skierowali łącznie 333 skargi do WSA" - wylicza Prokuratura Krajowa.
Co istotne, "góra" zobowiązała prokuratorów regionalnych do szukania kolejnych wadliwych uchwał gmin dotyczących warunków podłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś