Gminy chcą budować stacje meteorologiczne, ale potrzebują pomocy
Okazuje się, że samorządowcy z wielu regionów Polski są zainteresowani budową stacji meteorologicznych na swoim terenie. Co ważne - deklarują pełne finansowanie kosztów inwestycji, ale oczekują merytorycznego wsparcia w tym zakresie od rządowych instytucji.
Zainteresowanie tematem to efekt naszej publikacji "Stacja meteorologiczna powinna być w każdej gminie", w której opisaliśmy stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W ocenie samorządu rolniczego, stacja meteo powinna znaleźć się w każdej polskiej gminie, aby na bieżąco przekazywać aktualne informacje o opadach czy temperaturze. Niestety, deficyt stacji w skali kraju jest ogromny.
Stacja meteorologiczna powinna być w każdej gminie
Grzegorz Cichy, burmistrz gminy i miasta Proszowice w Małopolsce deklaruje, że samorząd zapewni odpowiednią lokalizację i wyłoży pieniądze, ale potrzebuje wskazania przez specjalistów tego, co należy kupić. - Ważne, aby urządzenia były wpięte w ogólnopolski system i na bieżąco przekazywały szczegółowe dane - zastrzega burmistrz i dodaje, że w gminie funkcjonuje wiele gospodarstw rolnych, które potrzebują wiarygodnych danych.
- W naszym rejonie, ze względu na położenie i ukształtowanie terenu, coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych. Tylko w tym roku mieliśmy tak naprawdę trzy powodzie. Na skutek nawalnych opadów deszczu małe cieki wodne zamieniły się w rwące rzeki, które niszczyły uprawy - mówi Grzegorz Cichy. Coraz większym kłopotem jest również susza rolnicza.
Susza mocno uderzyła w producentów ziemniaków na chipsy
Jego zdaniem, powinien powstać jeden, ogólnopolski model budowy stacji pogodowych w gminach. - Pieczę nad tym wszystkim powinna sprawować instytucja państwowa, która posiada odpowiednich specjalistów i może wesprzeć samorząd w realizacji projektu - zauważa Grzegorz Cichy. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie trzech lub czterech wariantów oferowanego wyposażenia w myśl zasady - im więcej sprzętu, tym drożej.
- Jeżeli otrzymam wsparcie, deklaruję, że stacja meteorologiczna powstanie na terenie gminy Proszowice - zapewnia burmistrz i zwraca uwagę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby podobne stacje stanęły także w sąsiednich gminach. - Wtedy danych byłoby więcej i łatwiej byłoby prognozować zagrożenia dla mieszkańców - zauważa Cichy.
W ramach pomocy suszowej na kontach rolników już ponad 180 mln zł
Jednocześnie Walijewski podkreśla, że należy rozróżnić dwie sprawy - czym innym jest stacja meteorologiczna, a czym innym stacja hydrologiczna. - To dwa odrębne projekty - zastrzega i przekonuje, że nowoczesna technologia pozwala na bieżąco monitorować stan rzek i przesyłać informacje. - W przypadku stacji meteorologicznych należy zawsze określić potrzeby. Jeżeli otrzymamy w tej sprawie zapytanie z gminy Proszowice lub jakiejkolwiek innej gminy w kraju, chętnie zajmiemy stanowisko - dodaje Grzegorz Walijewski.
Do kosztów związanych z budową profesjonalnej stacji meteorologicznej trzeba dodać także regularny serwis urządzeń.
Wiadomo, że w najbliższym czasie IMGW-PIB zamierza wybudować w całym kraju 171 nowych stacji hydro i 190 stacji meteo. - Dodatkowo zmodernizujemy 43 stacje hydro i 89 stacji meteo. - Inwestycje zostaną sfinansowane z pożyczki uzyskanej w Banku Światowym - mówi rzecznik IMGW-PIB i dodaje, że dokładne koszty są trudne do oszacowania (trwają przetargi). - W całość jest wliczane pozyskanie gruntów i wiele dodatkowych prac, więc mówimy o kosztach rzędu od 130 tys. zł w przypadku stacji hydro i 150 tys. zł za meteo - wylicza Walijewski.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś