Europejskie Targi Produktów Regionalnych to kapitalna promocja
Ponad stu wystawców z różnych krajów Europy prezentuje tradycyjnie wytwarzaną żywność podczas 8. Europejskich Targów Produktów Regionalnych w Zakopanem. Wydarzenie potrwa do 15 sierpnia.
- Rynek tradycyjnie wytwarzanych żywnościowych produktów, to znaczy takich, których receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie od setek lat w Polsce cały czas się rozwija, a właściwie powraca w świadomości konsumentów. Są to produkty najwyższej jakości, bez chemicznych dodatków o niezwykłych walorach smakowych i przede wszystkim zdrowe - powiedziała dyrektorka Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Turystyki Helena Buńda.
Żywność ekologiczna rośnie w siłę. Wartość rynku przekroczy miliard?
Są to produkty posiadające tak zwane oznaczenie geograficzne, które jest chronione w całej Unii Europejskiej. Produkty posiadające takie oznaczenie mogą być produkowane tylko przez lokalnych wytwórców z szeregiem obostrzeń. Takim sztandarowym produktem w Polsce jest oscypek, obok bryndzy i jagnięciny, ale na liście są nie tylko produkty z Podhala.
Edyta Molik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przekonywała, że produkty regionalne to "tożsamość w zjednoczonej Europie, gdzie każdy produkt regionalny jest małą ojczyzną świadczącą o wyjątkowości regionalnej".
- Zwłaszcza jak mówimy o Ziemi Podhalańskiej, to tutaj do gór przypisane jest pasterstwo - tradycyjna produkcja, która w Karpatach funkcjonuje od wielu wieków, a za tym idzie produkcja oscypka i innych owczych produktów - mówiła Molik.
Protestują przeciwko podwójnym standardom żywności
- Te produkty mają swoją cenę i nigdy nie powinny być fałszowane, co się zdarza. Musimy również nadal przekonywać konsumentów, że te produkty są bardzo zdrowe. Jeżeli będziemy sięgać po produkty z mleka owczego czy jagnięciny czy również wyroby wełniane, to również będzie powodowało, że zwiększy się pogłowie owiec i będzie to napędzało całą gospodarkę owczarską, która jest bardzo ważna, bo owce pracują na rzecz ochrony krajobrazu, wpływają na bioróżnorodność - podkreśliła Molik.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś