Dostałeś wezwanie w sprawie nasion? Agencja: wszystko zgodnie z prawem
Występujemy do posiadaczy gruntów rolnych z wnioskami o udzielenie informacji dotyczących odstępstwa rolnego wyłącznie w odniesieniu do odmian roślin chronionych na szczeblu wspólnotowym - zapewnia Agencja Nasienna.
Spółka co roku pyta pisemnie gospodarzy, czy korzystali z odstępstwa rolnego. Wnioski o udzielenie informacji dotyczą tego, czy we wskazanym okresie wysiali lub zasadzili materiał z własnego zbioru odmian chronionych.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega w sprawie sadzeniaków ziemniaka
Opłata za siew ze zbioru w ramach odstępstwa rolnego wynosi 50 proc. opłaty licencyjnej obowiązującej dla danej odmiany za każdy wysiany kilogram materiału ze zbioru.
Ostatnio rolnicy zaczęli się podobno jednak skarżyć, że Agencja wzywa ich do przedstawienia informacji o wykorzystaniu materiału siewnego, objętego ochroną krajową. Obowiązek taki został wyeliminowany z krajowego porządku prawnego w 2017 roku. Interwencję w tej sprawie podjął rolniczy samorząd.
W odpowiedzi Agencja Nasienna wyjaśnia, że funkcjonujący w Polsce model ochrony wyłącznego prawa do odmian roślin jest modelem dychotomicznym.
Oznacza to, że konkretna odmiana rośliny może być chroniona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo prawem krajowym, albo wspólnotowym.
Nigdy jednak konkretna odmiana rośliny nie może być chroniona jednocześnie przez obie grupy przepisów. Agencja Nasienna Sp. z o. o. jest natomiast organizacją hodowców w rozumieniu tak przepisów polskiej ustawy, jak i unijnego rozporządzenia.
Oferta na świętokrzyskie pola. Centrala Nasienna w Kielcach zorganizowała szkolenie
"Na skutek nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, która miała miejsce w dniu 8 czerwca 2017 r., hodowcy (oraz ich organizacje) pozbawieni zostali możliwości występowania do posiadaczy gruntów rolnych z wnioskami o udzielenie informacji w zakresie odstępstwa rolnego dotyczącego odmian roślin chronionych wyłącznym prawem na szczeblu krajowym. Nie utracili jednak tego uprawnienia w stosunku do odmian roślin chronionych na szczeblu wspólnotowym" - potwierdza Agencja.
Jak podkreśla, występuje do rolników wyłącznie z wnioskami o udzielenie informacji w zakresie odstępstwa rolnego odnoszących się do odmian roślin chronionych na szczeblu wspólnotowym.
Komplet przesyłanej rolnikom korespondencji obejmuje:
- wniosek o udzielenie informacji (w treści wskazuje na podstawę prawną - odpowiednie przepisy prawa wspólnotowego), wraz z formularzem pozwalającym na udzielenie wnioskowanej informacji oraz załącznikiem w postaci "Wykazu odmian chronionych wyłącznym prawem na poziomie wspólnotowym"
- pismo informacyjne zatytułowane "Ważne informacje", którego zadaniem jest przypomnienie rolnikowi, że jest zobligowany do uiszczenia opłaty z tytułu stosowania instytucji odstępstwa rolnego także w odniesieniu do odmian roślin chronionych na szczeblu krajowym oraz zachęcające do korzystania z platformy elektronicznej ułatwiającej rozliczenia z organizacją hodowców, wraz z wykazem odmian roślin chronionych na szczeblu krajowym, formularzem wniosku o utworzenie konta na platformie cyfrowej Agencji Nasiennej Sp. z o.o., a także informatorem o ochronie prawnej odmian roślin
Warto dodać, że odpowiedź na wniosek Agencji Nasiennej musi mieć formę pisemną i jest obowiązkowa, nawet jeśli adresat korzystał tylko z kwalifikowanego materiału siewnego lub nie prowadził żadnych upraw.
Więcej o tym można dowiedzieć się tutaj i tutaj.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś