Doradztwo rolnicze online. Ministerstwo tworzy specjalny system
Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i działkowcy będą mogli korzystać z systemu zapewniającego bezpośredni kontakt z pracownikami ośrodków doradztwa rolniczego w dziedzinie ochrony roślin.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przedstawiono informację na temat informatyzacji ministerstwa rolnictwa i podległych jednostek. Wiceminister Rafał Romanowski zapowiedział m.in. utworzenie jednolitego systemu informatycznego administracji rolnej, który ma być nastawiony na "świadczenie usług publicznych na poziomie centralnym na rzecz rolnictwa".
Doradztwo rolnicze będzie finansowane z wielu źródeł
- Kolejne zadania to zintegrowanie rejestrów prowadzonych przez poszczególne jednostki oraz ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego, a także stworzenie spójnego systemu identyfikacji, uwierzytelnienie użytkowników we wszystkich jednostkach podległych - mówił polityk.
Dodał, że konieczne jest wprowadzenie jednolitych standardów obsługi procesów biznesowych. Tak, by były oparte o informacje ze wspólnych rejestrów w jednostkach obsługujących rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Efektywne i skoordynowane wykorzystanie wszystkich istniejących zasobów ma ograniczyć koszta funkcjonowania systemów informatycznych.
- Kolejny element to ten, którego beneficjentem jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Działanie "Wysoka dostępność i jakość usług publicznych" jest sfinansowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Realizacja projektu przewidziana jest na październik 2017 r.-lipiec 2020 r. Projekt uzyskał pozytywną decyzję Komitetu Rady Ministrów do spraw cyfryzacji - wskazywał wiceminister.
ODR pod nadzorem ministra. Wzrosną wydatki na doradztwo rolnicze
Chodzi o stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz doradztwa w ochronie roślin. - Platforma powstanie na bazie istniejącej w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego świadczenia usług. Będzie narzędziem pracy dla doradców wojewódzkich ODR w całej Polsce. Będzie to system służący bezpośrednio kontaktowi pracowników ODR z rolnikami i mieszkańcami obszarów wiejskich, czyli klientami ośrodków doradztwa rolniczego - tłumaczył Rafał Romanowski.
System ma być dedykowany dziedzinie ochrony roślin, która wpływa znacznie na jakość i ilość produkowanej w Polsce żywności. - Z systemu będą mogli korzystać rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i działkowcy wykorzystując szereg informacji o warunkach uprawy i ochrony roślin, zarówno ogólnych, jak i lokalnych - zapewniał wiceszef ministerstwa rolnictwa.
Według wyliczeń działanie systemu ma obejmować 1,4 mln gospodarstw rolnych w Polsce, 4 mln działkowców, 38 mln konsumentów żywności oraz 18,6 mln hektarów ziemi uprawnej, czyli 60 proc. powierzchni kraju.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś