Dobre nastroje i wzrost cen napędzają koniunkturę w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2016,11:40 Aktualizacja: 13-09-2016,12:31
A A A

W lipcu poprawiła się koniunktura w polskim rolnictwie. Wartość wskaźnika koniunktury wzrosła aż o 7 punktów z -14 pkt. do -7 pkt. i przekroczyła linię średniej z lat 1999-2015, która wynosi -11,4 pkt.

Wzrost ten wynika ze zwiększenia się wartości zarówno wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych - o 9,1 punktu z -19,2 pkt. do -10,1 pkt. i wskaźnika zaufania o 2,7 pkt. z -3,5 pkt. do -0,8 pkt. - wynika z najnowszego badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.  

andrzej duda, dożynki, dożynki prezydenckie, spała

Duda: praca rolników niezwykle ważna dla państwa

Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i społeczeństwa, wymaga wielkiego wysiłku i wiedzy - powiedział w Spale prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich. Podkreślił, że polska żywność jest powodem do dumy. - To...

Poprawa przychodów i poprawa nastrojów gospodarstw rolnych w trzecim kwartale roku są typowe i pod tym względem bieżący rok nie odbiega od poprzednich lat.  

Wzrost wartości wskaźnika koniunktury w tej porze roku jest tylko o 0,7 pkt. niższy od średniej w latach 1999-2015. Nieco niższy od przeciętnego (1,9 pkt.) jest też wzrost wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych. Silniejsza niż zwykle jest natomiast poprawa nastrojów gospodarstw rolnych. Zdecydowanie większymi optymistami są rolnicy młodsi, gorzej wykształceni, prowadzący nieduże gospodarstwa w Polsce południowej i wschodniej.

Sytuacja finansowa gospodarstw poprawiła się, a wpływają na to wyższe ceny sprzedaży produktów rolnych i udane zbiory. Rosną, choć niewspółmiernie do poprawy dochodów, wydatki na zakup obrotowych i trwałych środków produkcji rolnej.

Przewidywania rolników dotyczące ich przyszłych dochodów również są pozytywne. Poprawę nastrojów gospodarzy eksperci wiążą też ze wzrostem ich dochodów z produkcji rolnej oraz z programem Rodzina 500 Plus.

O perspektywach rolnictwa w większym stopniu decydują jednak takie czynniki jak kształtowanie się cen na rynkach rolnych w dłuższym okresie, warunkujące rentowność produkcji,  niż przejściowy wzrost plonów, będący wynikiem sprzyjających warunków pogodowych, czy nastroje rolników, które - jak wynika z doświadczenia - są bardzo chwiejne.

Poleć
Udostępnij