Coś drgnęło w rolnictwie? Nastroje gospodarzy są nieco lepsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2024,13:50 Aktualizacja: 06-09-2024,20:42
A A A

Po trzech kwartałach spadków, w III kwartale 2024 r. koniunktura w polskim rolnictwie uległa poprawie – przekazuje w swojej cyklicznej informacji sygnalnej Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Według ekspertów z tej uczelni, poprawa była przewidywana (przed kwartałem), jednak jej skala jest większa od prognozowanej (prognozy były co najwyżej ostrożne). Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) wzrosła w porównaniu z II kwartałem 2024 r. o 8,9 pkt, do wysokości -15,6 pkt.

„Jest ona obecnie wyższa niż przed rokiem o 6,0 pkt. Wzrost wartości wskaźnika IRGAGR jest przede wszystkim skutkiem poprawy nastrojów rolników – wartość mierzącego je wskaźnika zaufania zwiększyła się w ciągu kwartału aż o 10,9 pkt. Tak wysoki wzrost wartości wskaźnika zaufania między drugim a trzecim kwartałem roku odnotowano w historii badania tylko trzykrotnie. Wzrost w skali roku wyniósł 4,6 pkt.” – wylicza IRG SGH.

cbos, nastroje, rolnicy, rolnictwo

CBOS: negatywne nastroje nadal dominują wśród rolników

W sierpniu wśród pracujących zarobkowo znacznie spadło poczucie zagrożenia bezrobociem w porównaniu z poprzednim miesiącem - wynika z badania CBOS. Negatywne nastroje tak jak w poprzednich miesiącach dominują...

Jak dodaje, wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, drugiego ze składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, również wzrosła względem II kwartału, o 7,9 pkt, do -18,7 pkt. Jest wyższa niż rok temu o 6,7 pkt.

Poprawie uległy wartości wszystkich wskaźników aktywności rolniczej, monitorowane w badaniu koniunktury: przychody, oszczędności, zadłużenie, zakupy obrotowych środków produkcji, zwłaszcza środków ochrony roślin, inwestycje i skłonność do zaciągania kredytów (na sfinansowanie produkcji rolnej), która jest w jakimś stopniu pochodną prognozowanej koniunktury. Choć wartości większości tych wskaźników pozostają na niskim lub bardzo niskim poziomie, niższym od wieloletniej średniej, to z odpowiedzi ankietowanych gospodarstw rolnych wynika, że lipcowo-sierpniowa poprawa koniunktury nie była ewenementem i należy się spodziewać, że utrzyma się w kolejnym kwartale” – czytamy w opracowaniu.

Badanie koniunktury przeprowadzono w lipcu i sierpniu 2024 r. na próbie 2275 gospodarstw rolnych.

Poleć
Udostępnij