Budynki gospodarczo-inwentarskie uszkodzone w powodzi. Nadzór budowlany ocenił sytuację
Wstępna ocena stanu obiektów po powodzi w ramach ogólnopolskiej akcji dobiegła końca – przekazał w miniony czwartek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), podsumowując 4 tygodnie działań.
Urząd w wydanym komunikacie podkreślił, że na terenach gmin, w których wskazano zapotrzebowanie, pracowały zespoły inspektorów z powiatowych i wojewódzkich jednostek nadzoru budowlanego oraz z GUNB. Przyjęto tygodniowy tryb pracy, zarówno stacjonarnie, jak i w terenie.
Pomoc dla rolników poszkodowanych przez powódź zatwierdzona. Jak będą weryfikowane straty?
„We wstępne oceny techniczne na terenach powodziowych zaangażowanych było łącznie ok. 500 pracowników nadzoru budowlanego z całej Polski. W ramach tej akcji oceny zostały już zakończone. Obecnie oceny obiektów, które jeszcze trwają, są realizowane na bieżąco przez pracowników lokalnych jednostek, zgodnie z ich właściwością miejscową, w miarę pojawiających się potrzeb i zgłoszeń” – wskazał GUNB.
Do tej pory inspektorzy nadzoru budowlanego ocenili łącznie 13823 obiekty budowlane. 11 484 z nich zostały zniszczone lub uszkodzone, natomiast 854 to obiekty zagrażające lub mogące zagrażać bezpieczeństwu.
W podziale na rodzaj obiektów, najwięcej oceniono budynków mieszkalnych jednorodzinnych - 7392. Następne w kolejności są budynki gospodarczo-inwentarskie i przemysłowo-magazynowe - 2291, budynki mieszkalne wielorodzinne - 1807, budynki użyteczności publicznej - 488 oraz „inne budynki” - 665.
Ponadto oceniono 596 mostów i wiaduktów, 311 „innych drogowych obiektów inżynierskich”, 149 obiektów hydrotechnicznych oraz 124 „inne obiekty”. Dodatkowo przegląd objął ponad 460 km obiektów liniowych, tj. dróg i sieci uzbrojenia terenu (np. sieci wodociągowych i gazowych).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś