Będzie łatwiej budować nowe drogi
Uproszczenie przepisów przy budowie dróg, dzięki którym sprawniej będą mogły być realizowane inwestycje infrastrukturalne to jedno z zadań powołanej w środę przy ministrze infrastruktury i budownictwa Rady Ekspertów.
- Naszym celem jest, aby budownictwo drogowe w Polsce było dziedziną, która będzie się rozwijać, aby dawała zatrudnienie pracownikom, dobre drogi dla komunikacji i gospodarki. Chcemy, aby koszty budowy dróg, przy zachowaniu parametrów jakościowych i użytkowych, były niższe - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który w środę wręczył nominacje członkom Rady.
Rząd gorączkowo szuka pieniędzy na budowę nowych dróg
Szmit podkreślił, że powołując Radę resort chciał wykorzystać własne doświadczenia, a także potencjał polskiej branży drogowej, które "wsparłyby ministerstwo swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem" przy budowie dróg.
Wiceszef resortu infrastruktury poinformował, że pracami Rady pokierują dwie współprzewodniczące: Barbara Dziedziuchowicz z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa oraz zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Stępień-Pilipczuk.
Rozjeżdżają lokalne drogi. Bez żadnych konsekwencji
- Od lat zabiegaliśmy o to, żeby był możliwy pełny dialog zamawiających z wykonawcami. Bardzo ważne jest, że w Radzie zasiadają przedstawiciele wszystkich stron, zamawiających, wykonawców i strony społecznej. Mam nadzieję, że uda nam się wypracować rozwiązania, które przełożą się na poprawę funkcjonowania całego rynku budownictwa drogowego - podkreśliła Barbara Dziedziuchowicz.
Jak mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, Rada Ekspertów docelowo miałaby się przekształcić w Narodowe Forum Kontraktowe.
Kierowcy zapłacą więcej za paliwo i dołożą się do budowy dróg?
Jak mówił wiceszef resortu, życzyłby sobie, by wypracowane przez Radę rozwiązania mogły być wykorzystane przy ogłoszeniu nowych przetargów na budowę dróg, które ma nastąpić jesienią.
W skład Rady Ekspertów wchodzi 28 przedstawicieli zarządców dróg publicznych, branży drogowej oraz strony społecznej, powoływanych przez ministra właściwego do spraw transportu. Członkom Rady nie przysługuje wynagrodzenie.