Będzie interwencja na rynku trzody chlewnej i mleka
Komisja Europejska przedstawi w poniedziałek wstępne propozycje dotyczące interwencji na rynku trzody chlewnej i mleka - poinformował w czwartek Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel po spotkaniu z Philem Hoganem, komisarzem UE ds. rolnictwa.
Polska przekazała już swoje pomysły. Bruksela w sumie otrzymała około stu postulatów ze wszystkich państw Unii Europejskiej.
Nadzwyczajne wsparcie w sektorze mleka i wieprzowiny
Sytuacja na rynkach mleka i wieprzowiny była głównym tematem rozmowy szefa MRiRW z komisarzem UE. Jurgiel przypomniał, że dyskusje ministrów rolnictwa na ten temat trwają od sierpnia 2015 roku i przyjęto już pewne programy pomocowe. W Polsce jest np. realizowany program wsparcia finansowego rynków mleka i wieprzowiny.
Jurgiel z Hoganem omówił też kwestie ewentualnego przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej oraz spraw związanych z rozwojem obszarów wiejskich. W przypadku WPR i polityki dla unijnego rolnictwa po 2020 roku Polska wskazuje na zagrożenia globalne: malejącego wzrostu gospodarczego, groźbę kryzysu finansowego, czy brytyjskiego referendum w sprawie wystąpienia z UE.
Jurgiel rozmawiał z Hoganem o wieprzowinie i mleku
- Poinformowałem, że przygotowujemy w Polsce Pakt dla Obszarów Wiejskich, by polityka w odniesieniu do obszarów wiejskich stała się nie tylko polityką ministra rolnictwa, ale całego rządu - dodał Jurgiel.
Hogan zaoferował swoje wsparcie w pracach nad pakietem dla wsi. - Rolnictwo oczywiście nie dotyczy tylko rolników, to także sprawa obszarów wiejskich, miejsc pracy i dóbr publicznych oraz tego, co rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich mogą zrobić z pomocą i wsparciem polskiego rządu i Unii Europejskiej - mówił.
- Te 32 mld euro, które Unia Europejska przyznała rolnictwu w Polsce w obecnej perspektywie, to znacząca suma pieniędzy na dopłaty bezpośrednie i środki rozwoju obszarów wiejskich. Z pewnością da impuls obszarom wiejskim - zauważył komisarz.
Hogan zapewnia. Unia zostanie jedną drużyną
- Wspominając te pozytywy oczywiście nie zamierzam lekceważyć kwestii, które są problemem w tej chwili, w szczególności w odniesieniu do rynków. A rynki mleka i wieprzowiny dla rolników są bardzo trudne - zaznaczył komisarz.
Podkreślił, we wrześniu 2015 roku zainicjował pakiet solidarnościowy dla rolników, o wartości 500 mln euro, dotyczący prywatnego przechowywania serów, mleka w proszku i wieprzowiny. Jest też program wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.