Apelują do Brukseli w sprawie importu zboża z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2023,11:15 Aktualizacja: 01-03-2023,11:22
A A A

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego skierował apel do Komisji Europejskiej w sprawie importu zboża z Ukrainy. Radni oczekują podjęcia działań mających na celu stabilizację cen i ochronę polskich producentów.

Radny Artur Konarski, przewodniczący komisji rolnictwa sejmiku i przedstawiciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" powiedział podczas sesji, że wbrew zapowiedziom, Polska nie stała się krajem tranzytowym dla ukraińskiego zboża.

eksport zboża z Ukrainy, Rafał Weber, porty czarnomorskie, korytarze solidarnościowe

Gigantyczny wzrost przewozów ukraińskich produktów rolnych przez Polskę

Znaczna część ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż i nasion roślin oleistych transportowanych w ramach korytarzy solidarnościowych eksportowanych jest przez Polskę - przekazał resort infrastruktury. W 2022 r. wzrost...

- Ziarno z Ukrainy zapełniło magazyny skupów i firm paszowych, ponadto nielegalne działania podmiotów wykorzystujących otwarte granice dla ukraińskiego surowca doprowadziły do niekontrolowanego napływu zboża niewiadomej jakości - powiedział samorządowiec.

Dodał, że wskutek importu dużej ilości ukraińskiego zboża doszło do nasycenia polskiego rynku znacznie tańszym surowcem.

- Co zmusza polskich producentów do sprzedaży płodów po znacznie niższej wartości. W ciągu ostatnich miesięcy doszło do drastycznego spadku cen, ocierającego się o granicę opłacalności. Brak adekwatnej reakcji na obecną sytuację spowoduje bankructwo wielu gospodarstw zajmujących się produkcją roślinną. W imieniu świętokrzyskich rolników zwracamy się z propozycją podjęcia stanowczych działań dotyczących importu zboża z Ukrainy - zaznaczył.

Rolnicy postulują wzmożenie kontroli na przejściach granicznych, badanie przywożonego do Polski zboża z Ukrainy na obecność pestycydów i dioksyn, kontrolę korytarzy przewozowych oraz punktów skupu zbóż.

- Należy zauważyć, że skutki zniesienia barier w obrębie handlowym UE z Ukrainą w nieproporcjonalny sposób ponoszą rolnicy krajów bezpośrednio sąsiadujących z Ukrainą, zwłaszcza rolnicy polscy. Zapowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, dotyczące przedłużenia bezcłowego importu ukraińskich zbóż do Wspólnoty, wzbudzają dodatkowy niepokój - oświadczył Konarski.

Za przyjęciem apelu do Komisji Europejskiej opowiedziało się 24 radnych, wszystkie osoby biorące udział w głosowaniu.
 

Poleć
Udostępnij