50 lat Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP w Bydgoszczy
- Jesteście naszą wizytówką, ponieważ wy świadczycie o randze uczelni - mówił do absolwentów i nauczycieli akademickich podczas gali z okazji jubileuszu 50-lecia prof. Jacek Długosz, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Uroczystość odbyła się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Uświetnili ją dziekani wydziałów rolnictwa ze wszystkich uczelni rolniczych w kraju oraz samorządowcy z woj. kujawsko-pomorskiego.
Ministrowie wśród absolwentów na jubileuszu wydziału
Przyjechało też wielu spośród 10 853 absolwentów (wśród nich minister rolnictwa Jan K. Ardanowski), którzy opuścili mury wydziału przez pół wieku. W tym czasie prace doktorskie obroniło 248 osób, 53 otrzymały tytuł doktora habilitowanego, a 47 - profesora.
- Wydział ma znakomitą kadrę. Obecnie to 94 osoby, w tym 46 nauczycieli akademickich - chwalił prof. Tomasz Topoliński, rektor UTP w Bydgoszczy.
50 lat temu, 7 października 1969 r., kiedy wydział startował jako filia Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu było ich 25, a na pierwszy rok przyjęto 105 studentów. Po czterech latach 36 z nich zostało inżynierami, a 41 w następnym roku magistrami inżynierami.
Wydział, który po kilku przekształceniach stał się Wydziałem Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy przez pierwsze 29 lat kształcił studentów tylko na kierunku rolnictwo, w ramach którego w 1986 r. utworzono pierwszą specjalność - ochronę roślin.
Naukowcy mówią wprost, że należy ograniczyć produkcję zwierzęcą
- Poszerzenie oferty kształcenia nastąpiło w roku 1998, gdy studia rozpoczęli studenci kierunku biotechnologia - mówił prof. Jacek Długosz.
Obecnie wydział kształci studentów na pięciu kierunkach (rolnictwo, biotechnologia, technologia żywności i żywienie człowieka, architektura krajobrazu oraz zielarstwo i fitoterapia).
Prowadzi również studia drugiego stopnia na kierunkach rolnictwo i biotechnologia.
- Wszystkie kierunki mają pozytywną ocenę jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Niestety, mimo zwiększania i różnicowania oferty dydaktycznej liczba studentów rozpoczynających studia na wydziale maleje, co jest widoczną oznaką niżu demograficznego - przyznał dziekan Jacek Długosz.
Na przestrzeni lat rozwinęła się również baza badawcza wydziału. Obecnie wyposażony jest w aparaturę pozwalającą prowadzić badania na najwyższym poziomie, między innymi z genetyki, proteomiki, chemii i biochemii, mineralogii gleb, chemii żywności czy też mikrobiologii środowiskowej i żywności.
Polscy naukowcy wyprodukowali suszony miód
Mocną stroną są prowadzone od początku działalności badania naukowe dotyczące biologicznych, środowiskowych, agrotechnicznych i ekonomicznych uwarunkowań produkcji roślinnej.
Pradawne ziarna, plazma niskotemperaturowa czy nowe odmiany chryzantem to tylko niektóre projekty, które powstały na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Podczas uroczystości wręczono medale 50-lecia Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP kilkudziesięciu osobom, m.in. ministrowi rolnictwa Janowi K. Ardanowskiemu, wojewodzie kujawsko-pomorskiemu Mikołajowi Bogdanowiczowi, Rafałowi Bruskiemu, prezydentowi Bydgoszczy, Piotrowi Całbeckiemu, marszałkowi woj. kujawsko-pomorskiego, Ryszardowi Boberowi, przewodniczącemu Sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego oraz dziekanom wydziałów rolnictwa innych uczelni rolniczych w kraju, a także byłym i obecnym nauczycielom akademickim Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Po uroczystości w filharmonii goście mogli wziąć udział w spotkaniach organizowanych w katedrach. Obchody 50-lecia zakończył Bal Absolwenta.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś