Von der Leyen: musimy trzymać się Zielonego Ładu, ale być w tym zręczniejsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Cedro PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2024,10:45 Aktualizacja: 27-11-2024,10:58
A A A

Będziemy trzymać się celów Europejskiego Zielonego Ładu, ale musimy w tej transformacji być zręczniejsi - oznajmiła w środę w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podkreśliła też, że przemysł samochodowy jest dumą Europy i ich produkcja musi być tu kontynuowana.

Von der Leyen wzięła udział w debacie poprzedzającej głosowanie Parlamentu Europejskiego nad składem jej nowej, drugiej Komisji Europejskiej.

Przewodnicząca KE zaczęła swoje wystąpienie od przypomnienia, że pięć lat wcześniej w podobnym wystąpieniu przypomniała walkę o wolność z 1989 r. Jak zaznaczyła, teraz Europa znowu musi walczyć o swoją wolność i suwerenność. Podkreśliła, że walczą o to bohatersko Ukraińcy. Dodała, że utrzymanie naszych swobód będzie wymagać trudnych wyborów oraz wielkich inwestycji w bezpieczeństwo i dobrobyt. Według von der Leyen UE, Europa musi przede wszystkim pozostać zjednoczona i wierna swoim wartościom.

minister rolnictwa, siekierski, zielony ład, przegląd

Minister Siekierski zapowiada przegląd Zielonego Ładu

„Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?” – w debacie pod takim hasłem wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Minister Siekierski - jak podano w...

"Walka o wolność łączy nas, Europejczyków. Dla mnie to jest uzasadnienie istnienia naszej Unii i siła napędowa dla nas. To jest Europa, którą kocham i dla której poświęcać się będzie moja KE" - powiedziała.

Von der Leyen przedstawiła wszystkie osoby, które mają wejść w skład kolegium. Polaka Piotra Serafina nazwała "utalentowanym negocjatorem". Jak zaznaczyła, zależy jej na tym, by jej nowa KE była "komisją inwestującą", która znajdzie finansowanie potrzebne do zielonej, cyfrowej i społecznej transformacji.

"Inwestycje publiczne będą kluczowe. Wszyscy widzieliśmy, co budżet (UE - PAP) może dać Europejczykom: obywatelom, przedsiębiorstwom, naukowcom, rolnikom, regionom. Ale nasz budżet jest często zbyt skomplikowany, finansuje to samo w różnych programach i na różne sposoby" - powiedziała przewodnicząca KE.

W tym kontekście zaznaczyła, że zadaniem Serafina będzie przygotowanie nowego unijnego budżetu, który będzie prostszy, bardziej elastyczny i ukierunkowany na realizowanie priorytetów UE. Jak dodała, Serafin "będzie pracował nad tym, aby Europa miała środki do realizacji swoich ambicji".

ue, obszary wiejskie, młodzi mieszkańcy, młodzi rolnicy

Ministrowie UE zaapelowali o większe wsparcie dla młodych ludzi z obszarów wiejskich

Na poniedziałkowym posiedzeniu w Brukseli unijni ministrowe ds. edukacji i młodzieży przyjęli konkluzje, w których zaapelowali do władz UE o zapewnienie młodym ludziom z obszarów wiejskich równego dostępu do kluczowych usług i...

W centrum działań nowej KE von der Leyen postawiła działania na rzecz utrzymania konkurencyjności europejskiej gospodarki. Liderka nie zamierza jednak rezygnować z działań na rzecz ochrony klimatu. "Chcę jasno powiedzieć: musimy i będziemy trzymać się celów Europejskiego Zielonego Ładu. Ale jeśli chcemy odnieść sukces w tej transformacji, musimy być zręczniejsi" - zaznaczyła.

Von der Leyen zadeklarowała, że w ciągu pierwszych 100 dni nowego mandatu KE przedstawi strategię na rzecz czystego przemysłu.

"Europejski przemysł samochodowy jest dumą Europy. Zależą od niego miliony miejsc pracy. Wspólnie musimy zapewnić, by przyszłość samochodów była kontynuowana w Europie" - zaapelowała von der Leyen.

Zapowiedziała, że pierwszą inicjatywą nowej Komisji będzie "kompas konkurencyjności", który wyznaczy kierunki jej działań. Jak dodała, kompas powstanie na bazie raportu byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego i będzie oparty na trzech filarach: zamknięciu luki innowacyjnej z USA i Chinami; dekarbonizacji; zwiększeniu bezpieczeństwa i zmniejszeniu zależności Europy od innych światowych podmiotów.

rolnictwo ue, reforma rolnictwa, polityka rolna ue, polityka klimatyczna

Porozumienie w sprawie reformy sektora rolnego UE. Jakie wytyczne dostała von der Leyen?

Organizacje rolne, handlowe, konsumenckie i proklimatyczne zgodziły się, że europejskie rolnictwo musi zmniejszyć emisje, ale zgłoszono szereg zastrzeżeń wobec przygotowywanego mechanizmu ETS dla sektora. Zalecenia otrzymała w środę...

"Globalny udział Europy w zgłoszeniach patentowych jest porównywalny z USA i Chinami. Ale tylko jedna trzecia z nich jest wykorzystywana komercyjnie. Jesteśmy mniej więcej tak dobrzy jak USA w tworzeniu start-upów. Ale jeśli chodzi o scale-upy (firmy, które przeszły od fazy start-upu do fazy podmiotu ze sprawdzonym modelem biznesowym i znaczącą bazą klientów - PAP), radzimy sobie znacznie gorzej niż nasi konkurenci. Musimy zamknąć tę lukę" - powiedziała.

W ciągu pierwszy 100 dni KE pokaże także plan dotyczący finansowania europejskiej obronności. Odpowiedzialny za jego przygotowanie będzie pierwszy w historii KE komisarz ds. obronności Andrius Kubilius.

Przewodnicząca KE również podziękowała ustępującym komisarzom. W skład nowego kolegium wejdzie pięcioro z nich: Słowak Marosz Szefczowicz, Łotysz Valdis Dombrovskis, Chorwatka Dubravka Szuica, Węgier Oliver Varhelyi i Holender Wopke Hoekstra.

Poleć
Udostępnij