Ministrowie UE zaapelowali o większe wsparcie dla młodych ludzi z obszarów wiejskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jowita Kiwnik Pargana PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2024,20:05 Aktualizacja: 25-11-2024,20:17
A A A

Na poniedziałkowym posiedzeniu w Brukseli unijni ministrowe ds. edukacji i młodzieży przyjęli konkluzje, w których zaapelowali do władz UE o zapewnienie młodym ludziom z obszarów wiejskich równego dostępu do kluczowych usług i możliwości "globalnych" w zakresie edukacji i zatrudnienia.

Ministrowie wezwali w związku z tym państwa członkowskie m.in. do poprawy dostępu młodzieży wiejskiej do usług cyfrowych np. przez inwestycje w stosowną infrastrukturę; do angażowania młodych z tych terenów w procesy decyzyjne, w tym wyborcze; do tworzenia ma terenach wiejskich i oddalonych większej liczby zróżnicowanych, dobrych miejsc pracy, edukacji i szkoleń, zwłaszcza w dziedzinach takich, jak rolnictwo i przystosowanie do zmiany klimatu; do zainwestowania w organizacje młodzieżowe i szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą, w tym wychowawców.

Szefowie resortów edukacji wezwali również Komisję Europejską m.in. do zwiększenia dostępu do inicjatyw i funduszy UE dla młodzieży wiejskiej, by zwiększyć uczestnictwo tej grupy młodych w unijnych programach młodzieżowych, w tym strategii UE na rzecz młodzieży po roku 2027.

krir, wymiana pokoleniowa, młodzi rolnicy, ue

Wymiana pokoleniowa w gospodarstwach kuleje. 30 proc. unijnych rolników jest w wieku emerytalnym

Gospodarstwa rolne będą likwidowane w coraz szybszym tempie, jeśli na poziomie Unii Europejskiej nie zostaną wprowadzone rozwiązania sprzyjające wymianie pokoleń i pozostawaniu w branży młodych ludzi. Sprawę po raz kolejny podnosi Krajowa Rada Izb...

Jak argumentowali ministrowie, w UE wciąż utrzymują się różnice między obszarami miejskimi i wiejskimi, a młodzież z tych ostatnich boryka się m.in. z mniejszymi możliwościami zatrudnienia, gorszym dostępem do wysokiej jakości edukacji oraz ograniczoną dostępnością do podstawowych usług, także zdrowotnych. To - według unijnych polityków - grozi odpływem młodych do miast i wyludnianiem się obszarów wiejskich.

Przyjęte w poniedziałek wnioski opierają się na zatwierdzonych w listopadzie 2023 roku konkluzjach w sprawie „długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE”, w których państwa członkowskie zostały poproszone o „aktywne wspieranie młodych mieszkańców obszarów wiejskich, m.in. przez ułatwianie im dostępu do finansowania i gruntów, zapewnianie zróżnicowanego i elastycznego zatrudnienia oraz możliwości szkolenia i kształcenia”.

Sprostanie wyzwaniom demograficznym było jednym z głównych priorytetów kończącej się w grudniu półrocznej prezydencji węgierskiej.

Poleć
Udostępnij