E-rejestry stosowania środków ochrony roślin – obowiązek odroczony w czasie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2024,11:05 Aktualizacja: 26-09-2024,17:21
A A A

Trwają rozmowy na unijnym szczeblu o ewentualnym przesunięciu wejścia w życie obowiązku stosowania e-rejestrów przy stosowaniu środków ochrony roślin.

Mowa o tym była podczas wrześniowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli. To pokłosie oporu rolników, którzy uważają, że nakładany przez Unię Europejską obowiązek elektronicznego ewidencjonowania zabiegów z użyciem pestycydów nadmiernie ich obciąży.

Na spotkaniu Rady na wniosek Polski - jak relacjonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) - ministrowie zapoznali się z informacjami na temat potrzeby przełożenia daty wejścia w życie e-rejestrów dla środków ochrony roślin. Minister Czesław Siekierski wyjaśniał, że wniosek ten podyktowany jest potrzebą redukowania obciążeń administracyjnych dla rolników. Dodał, iż wdrożenie odpowiednich narzędzi elektronicznych wymaga więcej czasu niż przewidziano w przepisach UE.

ochrona roślin, ochrona upraw, copa cogeca, ue

Europejscy rolnicy są zgodni: brak wystarczającej liczby środków ochrony roślin w UE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” zrzeszenia europejskich rolników Copa-Cogeca, wszystkie  delegacje pokreśliły brak wystarczającej liczby środków ochrony roślin na rynku europejskim. Jak...

„Minister podkreślił, że już podczas lutowej Rady AGRIFISH Polska zwracała uwagę na umożliwienie elastyczności w tym zakresie. Jednak nie nastąpiły wówczas żadne działania następcze ze strony Komisji Europejskiej. Dlatego ponownie zaapelował do KE o odroczenie wejścia w życie omawianego obowiązku o kolejne 2 lata oraz poprosił państwa członkowskie o poparcie” – czytamy w komunikacie MRiRW.

Jak w nim zapewniono, większość państw członkowskich poparło wniosek Polski i opowiedziało się za przesunięciem wejścia w życie obowiązkowego systemu e-rejestrów z 1 stycznia 2026 r. na 1 stycznia 2028 r.

„Komisja nie wyraziła gotowości do rewizji obecnego rozporządzenia, stwierdzając, że państwa członkowskie mają wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowego obowiązku, a obecne przepisy dają im pewną elastyczność. Prezydencja węgierska zwróciła jednak uwagę, że większość państw członkowskich poparła Polskę i dlatego powinny jednak nastąpić dalsze kroki ze strony KE” – brzmi relacja resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij