Wartość branży spożywczej pójdzie w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2020,11:15 Aktualizacja: 07-01-2020,11:20
A A A

W 2020 roku wartość branży spożywczej w Polsce wzrośnie o 4 proc. - wynika z szacunków zawartych w najnowszym raporcie z cyklu Market Monitor opublikowanym przez ubezpieczyciela należności Atradius.

Branża jest jedną z najsilniejszych gałęzi krajowego przemysłu, a jej udział w unijnym sektorze spożywczym wynosi 9 proc. Rosnący popyt wewnętrzny oraz zapotrzebowanie eksportowe będą odpowiadać za wzrost wartości dodanej branży w 2020 roku o 4 proc.

eksport żywności, Kacper Nosarzewski, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością, trendy żywieniowe

Producenci żywności korzystają na rosnącej zamożności konsumentów

Polski eksport żywności może w tym roku zwiększyć wartość o ponad 2 mld euro (7 proc.). Sprzyjają temu duży popyt na świecie, konkurencyjne ceny i wysoka jakość. Konsumenci mają też coraz więcej środków na produkty wyższej jakości. Eksperci...

W raporcie czytamy, że sektor mleczarski w Polsce jest kontrolowany głównie przez cztery duże firmy i wykazuje stabilny wzrost, a wartość dodana urośnie o 5,6 proc. w 2019 r. i 3,9 proc. w 2020 r.

W sektorze mięsnym, hodowla drobiu od kilku lat odnotowuje wysoki wzrost, a Polska jest jednym z czołowych producentów w UE. Inaczej jest w segmencie mięsa czerwonego, który boryka się z niskimi marżami, presją cenową, powolnym procesem konsolidacji i konsekwencjami powtarzających się przypadków ASF w gospodarstwach komercyjnych. Poziom opóźnionych płatności i niewypłacalności w tym segmencie jest wysoki i nadal rośnie.

Według autorów raportu handel detaliczny oraz hurtowy artykułami spożywczymi w Polsce musi mierzyć się z silną konkurencją, wysoką presją cenową i zmieniającymi się zachowaniami konsumentów, którzy są wrażliwi cenowo.

"Ryzyko w sektorze dotyczy przede wszystkim mniejszych i niezależnych sprzedawców detalicznych, przy czym wielu stara się utrzymać rentowność, pracując na niewielkich, a nawet ujemnych marżach" - podano. Dodano, że liczba opóźnień w płatnościach i niewypłacalności pozostaje wysoka.
 

Poleć
Udostępnij