Unia będzie liderem w eksporcie produktów mleczarskich
W 2017 roku światowa wymiana produktami mleczarskimi wzrośnie o 1 proc. do 71,8 mln ton w ekwiwalencie mleka. Oznacza to, że do handlu trafi 8,6 proc. globalnej produkcji surowca - informują eksperci FAO.
Najbardziej dynamicznie będzie rozwijała się wymiana OMP, która pójdzie w górę o 2,7 proc. do 2,22 mln ton (w masie produktu). Zgodnie z prognozami w br. nastąpi odbicie w eksporcie OMP z UE - wolumen wywozu ma zwiększyć się o 17 proc. - donoszą analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Najpiękniejsze bydło mleczne Pomorza i Kujaw
Znawcy rynku podkreślają jednak, że dużym czynnikiem niepewności na rynku OMP są duże zapasy w UE, które na koniec kwietnia wynosiły 406 tys. ton, czyli 18 proc. światowego handlu w 2017 r. Po stronie popytu wzrost zapotrzebowania na OMP przewidywany jest m.in. ze strony Chin, Meksyku, Filipin, Jemenu, Algierii i Tajlandii.
Sprzedaż serów zwiększy się o 2,1 proc. do 2,53 mln ton. Według FAO sprzedaż z UE wzrośnie o 3,1 proc. do rekordowego poziomu 825 tys. ton, co stanowić będzie blisko jedną trzecią globalnej wymiany.
Wywóz masła pójdzie natomiast w górę o 1,9 proc. do 986 tys. ton, przede wszystkim na skutek 10 proc. wzrostu zbytu z UE. Jest to jednak dość optymistyczna prognoza, gdyż w pierwszych czterech miesiącach br. wysyłki tego tłuszczu ze Wspólnoty były o 20 proc. mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem.
W 2017 roku rozwój handlu produktami mleczarskimi będzie hamowany przez niższy (o 0,5 proc.) eksport PMP. W ekwiwalencie mleka sprzedaż produktów mleczarskich z UE wzrośnie o 4,5 proc. do 19,3 mln ton. Tym samym Wspólnota stanie się największym dostawcą tych wyrobów na świecie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś