Saudyjczycy w resorcie rolnictwa. Jest zainteresowanie polską wołowiną i jagnięciną
Wartość eksportu polskich towarów rolno-spożywczych do Arabii Saudyjskiej wyniosła w zeszłym roku ponad 440 mln EUR. Być może uda się tam wysyłać jeszcze więcej rodzimych produktów. Krokiem do tego było spotkanie w resorcie rolnictwa.
Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak przyjął 20 listopada delegację przedsiębiorców z Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS). W rozmowach uczestniczyli również inni przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Głównego Inspektoriatu Weterynarii (GIW) oraz przewodniczący Polsko-Saudyjskiej Rady Biznesu.
Wiceszef MRiRW: Polska gotowa do zwiększenia eksportu rolnego do Arabii Saudyjskiej
„Szefem delegacji KAS był przewodniczący Federacji Saudyjskich Izb Handlowych Hassan Mujib H Bani Huwayz, któremu towarzyszył ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w RP Saad Alsaleh. Delegacja saudyjska przybyła do Warszawy w związku z odbywającym się 19 listopada 2024 r. Forum Biznesu Polska – Arabia Saudyjska” – przekazało w komunikacie MRiRW.
Duży potencjał rozwoju współpracy
Jak w nim dodano, spotkanie było krokiem w stronę pogłębienia współpracy pomiędzy Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej (KAS).
„Służyło także określeniu kierunków dalszej współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że istnieje duży potencjał rozwoju tej współpracy, zarówno dla polskich producentów i eksporterów, jak i dla partnerów saudyjskich” – przekazuje resort.
Polski postulat w sprawie regionalizacji
Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił, że Polska postrzega KAS jako ważnego i perspektywicznego partnera.
MRiRW: pozytywna ocena chińskiego audytu ws. drobiu
„Z zadowoleniem odnotował, że polski eksport rolny do tego państwa ma wysoką wartość. Jednocześnie poinformował o gotowości strony polskiej do zwiększenia wartości i poszerzenia asortymentu w eksporcie na rynek saudyjski. Wyraził nadzieję na intensyfikację relacji polsko-saudyjskich, zwłaszcza w wymiarze handlowym. Szczególną uwagę zwrócił na kwestię dostępu do rynku saudyjskiego dla towarów pochodzenia zwierzęcego z Polski. Ponowił postulat strony polskiej dotyczący uznania regionalizacji terytorium Polski pod kątem grypy ptaków (HPAI)” – wskazano w relacji ze spotkania.
Zainteresowanie wołowiną i jagnięciną
Podano w niej ponadto, że przewodniczący Hassan Mujib H Bani Huwayz wyraził zainteresowanie strony saudyjskiej pogłębieniem współpracy w zakresie rolnictwa z Polską.
„Strona saudyjska wyraziła szczególne zainteresowanie takimi zagadnieniami, jak rozwój zrównoważonego rolnictwa, nowoczesne technologie, poprawa wydajności produkcji rolnej, hodowla zwierząt czy rolnictwo ekologiczne. Przewodniczący Federacji Saudyjskich Izb Handlowych wyraził nadzieję na nawiązanie partnerstw między polskimi i saudyjskimi przedsiębiorcami, zarówno w zakresie handlu rolnego, jak i inwestycji. Poinformował też o zainteresowaniu KAS importem wołowiny czy jagnięciny oraz ewentualnie inwestycjami w hodowlę owiec w Polsce” – zapewniono w komunikacie.
Niemczycki: Polska poprze umowę z Mercosurem, jeśli będzie ona korzystna dla rolników
Eksportujemy chleb, tytoń, przetwory
MRiRW zaznacza, że rozmowy będą kontynuowane również na poziomach eksperckich, pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za konkretne obszary w wymianie handlowej.
Według danych resortu, w 2023 r. wartość eksportu polskich towarów rolno-spożywczych do KAS wyniosła ponad 440 mln EUR.
„Eksportowaliśmy do KAS głównie: tytoń, chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze oraz sery i twarogi. W okresie od stycznia do września 2024 r. wyeksportowaliśmy do KAS towary za ponad 206 mln EUR, głównie chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze, sery i twarogi, papierosy, wyroby cukiernicze i przetwory mleczarskie” – wylicza ministerstwo.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś