Wiceszef MRiRW: Polska gotowa do zwiększenia eksportu rolnego do Arabii Saudyjskiej
Polska jest gotowa do zwiększenia eksportu produktów rolno-spożywczych do Arabii Saudyjskiej - podkreślił we wtorek wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w trakcie rozmowy ze swoim saudyjskim odpowiednikiem. Resort dodał, że zwiększeniem importu takich produktów zainteresowana jest też druga strona.
Ministerstwo poinformowało, że we wtorek wiceszef MRiRW Jacek Czerniak rozmawiał z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, Wody i Rolnictwa Królestwa Arabii Saudyjskiej Sulimanem Ali Alkhateeb.
Czerniak poinformował podczas spotkania o gotowości do zwiększenia eksportu produktów rolno-spożywczych na rynek saudyjski. Wiceminister wyraził też nadzieję, że mięso i produkty mięsne z Polski będą miały coraz większą wartość w strukturze towarów eksportowanych do Arabii Saudyjskiej. Poinformował on również, że resort liczy na uzyskanie uprawnień do eksportu przez polskie zakłady i czeka na ustalenie daty saudyjskiego audytu zakładów mięsa drobiowego i wołowego. Zwrócił także uwagę na możliwość rozwijania współpracy naukowej pomiędzy polskimi i saudyjskimi instytutami badawczymi.
Branża mięsna: wartość eksportu wołowiny od stycznia do kwietnia br. wyniosła 776 mln euro
Wiceszef saudyjskiego resortu środowiska, wody i rolnictwa podkreślił z kolei, że Arabia Saudyjska jest zainteresowana zwiększeniem importu produktów rolno-spożywczych z Polski, zacieśnianiem współpracy pomiędzy krajami w innych obszarach oraz zapoznaniem się z doświadczeniami Polski w zakresie metod zwiększania wydajności w produkcji rolnej, rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego lub wdrażania innowacji.
Obaj wiceministrowie podczas rozmowy potwierdzili z kolei wolę podpisania negocjowanego obecnie memorandum w sprawie dwustronnej współpracy w obszarze rolnictwa - podało ministerstwo.
Z danych przekazanych przez polski resort rolnictwa wynika, że w 2023 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Arabii Saudyjskiej wyniosła ponad 442 mln euro. Towary te to głównie tytoń, chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze oraz sery i twarogi. Tylko od stycznia do kwietnia br. Polska wyeksportowała do tego kraju towary za ponad 115 mln euro - głównie chleb, pieczywo cukiernicze i pozostałe wyroby piekarnicze, przetwory spożywcze, papierosy oraz sery i twarogi.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś