Rolnicy nie mają lekko. Środki do produkcji ciągle drożeją
Od kilkunastu miesięcy systematycznie rosną ceny na krajowym rynku środków produkcji dla rolnictwa. I ten trend się utrzyma - przekonują eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).
W lutowym wydaniu opracowania pt. "Rynek rolny" można przeczytać, że w grudniu 2018 r. środki produkcji podrożały przeciętnie o 0,3 proc. I choć tempo wzrostu stawek było wyraźnie mniejsze niż w listopadzie 2018 r., to znacznie poszło w górę w porównaniu z grudniem 2017 r.
Koszty produkcji mleka w Polsce są najniższe w Unii
"W grudniu 2018 r. w porównaniu z miesiącem poprzednim wzrosły przede wszystkim ceny nawozów mineralnych. W nieco mniejszym stopniu podrożały bezpośrednie materiały budowlane oraz maszyny rolnicze. Pod wpływem taniejących paliw ropopochodnych nośniki energii były tańsze niż miesiąc wcześniej. Ceny środków ochrony roślin wzrosły symbolicznie. Zdecydowana większość środków produkcji była wyraźnie droższa w porównaniu z grudniem 2017 r." - opisuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ.
Ekspert prognozuje, że w najbliższych miesiącach ceny środków produkcji dla rolnictwa prawdopodobnie nadal będą rosły, na co istotny wpływ będą miały sezonowe wzrosty cen środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych.
W kwestii tych ostatnich, stawki na krajowym rynku systematycznie rosną od września 2018 r.
Wynika to przede wszystkim ze stopniowo rosnącego popytu.
Dochód rolników statystycznie urósł. GUS tłumaczy dlaczego
"Wzrost cen dotyczył przede wszystkim nawozów azotowych. W mniejszym stopniu podrożały również pozostałe analizowane nawozy mineralne. Najbardziej podniosły się ceny mocznika (o 2,5 proc.) oraz saletrzaku (o 2 proc.). W rezultacie w grudniu 2018 r. średnie ceny nawozów mineralnych były o ponad 4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Najbardziej w tym okresie podwyższono ceny fosforanu amonu (o 6,9 proc.)" - podaje Arkadiusz Zalewski.
Według eksperta, wzrost cen może być również następstwem obserwowanych od kilkunastu miesięcy stopniowych podwyżek stawek nawozów w światowym handlu. W ostatnich 12 miesiącach globalne ceny wzrosły średnio o ponad 20 proc.
W opracowaniu IERiGŻ można też znaleźć ciekawe dane o relacjach cen nawozów mineralnych do cen zbóż - praktycznie nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim miesiącem.
"Średnio na zakup 1 kg czystego składnika nawozu należało w grudniu 2018 r. przeznaczyć równowartość 4,3 kg pszenicy, czyli o 0,8 kg mniej niż rok wcześniej. Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego pogorszyły się w porównaniu z miesiącem poprzednim. Były również gorsze niż przed rokiem. Średnio na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało
przeznaczyć równowartość 85 kg żywca wieprzowego, tj. o 2 kg więcej niż w listopadzie 2018 r. oraz o 10 kg więcej niż rok wcześniej - czytamy w "Rynku rolnym".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś